Hemofilik a letní sporty: vybíráme ty nejvhodnější

Období letních prázdnin je již za dveřmi a slunečné dny přímo vybízejí k podnikání výletů a plánování letních aktivit.
Hemofilik a letní sporty: vybíráme ty nejvhodnější

Období letních prázdnin je již za dveřmi a slunečné dny přímo vybízejí k podnikání výletů a plánování letních aktivit. Škála letních sportů je opravdu široká: od relaxačních přes kolektivní až po vysoce adrenalinové. Být hemofilikem samozřejmě neznamená připravit se o veškerou zábavu, ale je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při jakékoliv aktivitě. Pro snadnější vybírání vhodných sportů přinášíme přehled těch možných, rizikových i zcela nevhodných.

Vhodné sporty

V rámci těchto sportů dochází k menšímu zatížení svalů a kloubů a tím menší pravděpodobnosti vzniku krvácení. Pro minimalizaci rizika úrazů je vhodné nosit ochranné pomůcky a hlavně sportovat „s rozumem“. Pro představu uvádíme výčet několika z nich:

 • turistika,
 • plavání,
 • golf, minigolf,
 • tenis, badminton,
 • jízda na kole,
 • běhání,
 • petanque,
 • jóga,
 • lukostřelba, …

Rizikové sporty

V rámci rizikových sportů dochází k vyšší zátěži kloubů a svalů a zároveň zde existuje vyšší riziko vzniku poranění než u předešlé skupiny. Jedná se zejména o:

 • kolektivní sporty – volejbal, basketbal, fotbal, pozemní hokej, vodní pólo,
 • skoky na trampolíně,
 • squash,
 • rafting, veslování, kanoistiku.

Nevhodné sporty

Do poslední skupiny patří sporty, které by hemofilik neměl provozovat, popřípadě jen v ochranných pomůckách a za zvýšené opatrnosti. Zátěž na klouby a svaly je při nich enormní a riziko úrazu je též velmi vysoké:

 • kolektivní sporty – americký fotbal, ragby, házená,
 • vodní lyžování,
 • skateboarding,
 • in-line bruslení,
 • jízda na koni – parkur, dostihy,
 • atletika – skok do dálky, běh přes překážky, …
 • bojové sporty.

Na závěr je nutné zmínit, že riziko zranění hrozí u všech tří skupin, jejich rozdělení souvisí hlavně s četností výskytů a vážností poranění. Neberte proto tento seznam definitivně, i sporty z kategorie nevhodných se při zvýšené opatrnosti mohou provozovat, avšak za cenu vyššího rizika úrazu.

(holi)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop