Hemofilik a operace: pro zdárný průběh zákroku je řádná příprava nutností

Aspoň jednou za život se skoro nikdo z nás operaci nevyhne, ať už se jedná o odstranění špatně rostoucího nehtu, nebo výměnu kolenního kloubu. Jde sice o nepříjemný zásah do života, ale většinou to navzdory běžným rizikům respektujeme.
Hemofilik a operace: pro zdárný průběh zákroku je řádná příprava nutností

Aspoň jednou za život se skoro nikdo z nás operaci nevyhne, ať už se jedná o odstranění špatně rostoucího nehtu, nebo výměnu kolenního kloubu. Jde sice o nepříjemný zásah do života, ale většinou to navzdory běžným rizikům respektujeme. U hemofiliků se však navíc objevuje nebezpečí mnohem závažnější – krvácení. Proto je takového pacienta nutné řádně připravit na plánovaný i urgentní chirurgický zákrok.

Nejčastější důvody 

Kromě úrazů, u kterých většinou na předoperační přípravu moc času nezbývá, patří mezi nejčastější plánované zákroky u hemofiliků operace kloubů. Při opakovaném krvácení do kloubů totiž dochází k jejich poškození, které může způsobovat poruchy hybnosti. Projevují se kulháním nebo nemožností ohýbat končetinu.

Předoperační příprava

  • Nejprve je potřeba zjistit, jak je závažné postižení kloubu. Při menším poškození se může zvolit metoda artroskopická, která znamená menší riziko krvácení. Při větších potížích je však potřeba provést otevřenou operaci.
  • Hemofilik musí též absolvovat předoperační rozbor krevního obrazu a vyšetření na interním oddělení, stejně jako každý jiný operovaný pacient.
  • Ošetřující lékaři by měli být neustále v kontaktu s příslušným hemofilickým centrem a konzultovat veškeré kroky.
  • Před samotnou operací, případně i v jejím průběhu a různě dlouhou dobu po operaci, musí být pacientovi podávány faktory krevního srážení, aby jich měl v krvi dostatečné množství pro nadcházející zákrok a následnou rekonvalescenci, hojení a rehabilitaci.

Minimalizace rizik

Při samotné operaci se sleduje hlavně hladina léčebně podávaného faktoru krevního srážení. Pokud je zákrok dlouhý, může být nutné ho podávat i opakovaně během operace. Některé nemocnice se na operace hemofiliků dokonce specializují a jejich lékaři jsou schopni si poradit s většinou vzniklých situací. A jak vypadá pooperační péče?

  • Opět je důležité monitorovat hladinu faktoru.
  • V případě ortopedických operací je zásadní včasná a intenzivní rehabilitace končetiny, která pomůže rozpohybovat kloub po operaci.
  • Součástí pooperační terapie je též podávání léků proti bolesti.

V České republice existují dvě specializovaná pracoviště, kde probíhají operace hemofiliků. V dnešní době, s vývojem koncentrátů koagulačních faktorů a s modernizací léčebných postupů, již nejsou operace těchto pacientů takovým problémem jako kdysi. Je však potřeba dodržovat standardní postupy, které vedou k úspěšnému návratu hemofilika do každodenního života.

(holi)

Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop