World Hemophilia Day 2025
World Hemophilia Day 2025
World Hemophilia Day 2025

Hemofilik a sport: Na prvním místě bezpečnost!

Sportování přináší hemofilikům řadu pozitiv. Zvláště úzkostliví rodiče malých pacientů by proto neměli podléhat zbytečnému strachu o své potomky, rozhodnou-li se pro nějakou pohybovou aktivitu. Když se sport vybere a provádí správně, není se čeho obávat.
Hemofilik a sport: Na prvním místě bezpečnost!

Tréninkem se nejen vytváří svalová hmota, posiluje tělo a udržuje váha, ale vylepšuje se i soustředění, utužuje se týmový duch a celkové vnímání sebe sama. Pohybem se může bojovat třeba s diabetem či s depresemi. Navíc studie ukázaly, že děti se silnějším muskulo-skeletálním systémem, tedy s pevnějšími svaly, mají méně epizod spontánního krvácení než ostatní. Důvodů, proč dítě ve sportu podporovat, je tedy dostatek.

Jak si vybrat

Pokud se rozhodujete, která aktivita je pro vás nebo vašeho malého hemofilika nejvhodnější, rozmyslete si, jak často se jí chcete věnovat, kdy se objevilo poslední krvácení a jestli jsou nějaké kloubní nebo svalové problémy. Dále si sport vybírejte podle:

  • věku: U mladších dětí je u sportů jako fotbal nebo basketbal důležitější fakt, že jsou v týmu a hrají s ostatními, než to, jaké zranění jim trénink může přinést. Dokud jsou hemofilici opravdu malí, nedochází tolik ke kontaktu s ostatními spoluhráči a úrazy nejsou tak časté. Když se z nich ale stanou teenageři, může být tento typ sportu příčinou závažného poranění kotníku nebo kolene. Proto je u dospívajících a dospělých vhodnější třeba plavání, tenis, jízda na kole či golf – tedy nekontaktní sporty.
  • dosavadních aktivit: Pokud jste dosud žádný sport nevykonávali, poraďte se nejprve se svým lékařem, kdy je vhodné začít, a postupujte od snazšího k náročnějšímu. Ideálně by pohybová aktivita měla následovat brzy po podání profylaxe, kdy jsou hodnoty srážlivých faktorů nejvyšší.

Na ukázku pro vás máme malou tabulku sportů rozdělených podle americké Národní nadace hemofiliků (National Hemophilia Foundation) do bezpečnostních tříd.

1 – bezpečný

1,5 – bezpečný až středně rizikový

2 – středně rizikový

2,5 – středně až vysoce rizikový

3 – vysoce rizikový

Aerobik

 

 

2

 

 

Baseball

 

 

 

2,5

 

Basketbal

 

 

 

2,5

 

Jízda na kole

 

1,5

 

 

 

Boxování

 

 

 

 

3

Spinning

 

1,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Golf

1

 

 

 

 

Gymnastika

 

 

 

2,5

 

Fotbal

 

 

 

2,5

 

Hokej

 

 

 

 

3

Kolečkové brusle

 

 

 

2,5

 

Taiči

1

 

 

 

 

Pilates

 

1,5

 

 

 

Běh

 

 

2

 

 

Lyžování

 

 

 

2,5

 

Běžkování

 

 

2

 

 

Snowboard

 

 

 

2,5

 

Plavání

1

 

 

 

 

Tenis

 

1,5

 

 

 

Volejbal

 

 

 

2,5

 

Chůze

1

 

 

 

 

Jóga

 

 

2

 

 

(jez)

Zdroj: 
www.hemophilia.org

Novinky

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Krvácivé poruchy v čele s hemofilií mají tradičně svůj „den“ 17. dubna. Při této příležitosti jsou dominanty světových metropolí i menších měst nasvíceny barvou krve. U symboliky to ale nekončí, pořádá se i řada osvětových akcí, které jsou vždy spojeny s nějakým mottem. Jaké si letos zvolil jejich globální pořadatel a jaké domácí?
15. 4. 2025
Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop