Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Díky pokrokům v léčbě se dnes lidem s hemofilií otevírají zcela nové kariérní možnosti. A to i těm s těžkými formami nemoci. Mnoho pozic, které by dříve bylo těžké vykonávat, může teď zastávat i člověk s krvácivou chorobou. Jen to občas znamená trochu hledání.
Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Volba s otazníkem 

Mnohá vysněná povolání bohužel s hemofilií i přes vymoženosti medicíny stále nejdou dohromady. Kvůli nebezpečí krvácení není často možné ani být zařazen do studia či do výcviku, které jim předchází. Vzdát se musí hemofilik nejčastěji profese, jako je:

  • voják,
  • hasič,
  • policista,
  • profesionální sportovec.

Riziko úrazů ale není jediný problém. Jedinci s hemofilií může vadit i tělesně náročná práce, hlavně kvůli namáhání kloubů. To může vést k bolestem a postupem času i k invaliditě. Klouby přitom mohou zatěžovat i povolání, od kterých bychom to nečekali – například práce zdravotnického asistenta, ošetřovatele, učitele a podobně.

Těžké, ale uspokojující

Allan Kucab, 28letý mladý muž s těžkou hemofilií typu A, pracuje jako zdravotnický asistent na jednotce intenzivní péče. Běžně musí zvedat pacienty, pomáhat jim s přesuny na lůžku nebo se vstáváním. Uznává, že na konci každého dne je nesmírně unavený. Navíc cítí, že si těžká práce vybírá daň – trápí ho kolena. Radost z toho, že pomáhá ostatním a zlepšuje jejich život, je pro něj ale dostatečnou odměnou. Počítá s tím, že za několik let se přesune na jiné, méně fyzicky náročné místo. „Je skvělé, že zdravotnická profese mi takovou možnost nabízí,“ říká.

Myslete na změnu

Podobné možnosti lze nalézt také u jiných oborů. Například ve velké firmě můžete začít jako terénní pracovník a později „přesedlat“ na práci v kanceláři. Lékař si po ukončení studia může zvolit těžkou práci chirurga, ale též fyzicky méně náročné místo praktika. Milovník sportu, který nemůže závodit vrcholově, se zase snadno uplatní třeba v cestovním ruchu. Vysněný obor tedy není nutné kvůli hemofilii opouštět. Stačí jen uvažovat rozumně při výběru konkrétního místa.

Hledání patří k životu 

Málokdo má po ukončení školy jasno v tom, co by chtěl dělat. Pokud stále tápete, je čas vyzkoušet si různé možnosti nanečisto. Zde je pár tipů, do čeho se lze pustit.

  • Pracujte jako dobrovolník.
  • Najděte si brigádu.
  • Kontaktujte člověka, jehož práce se vám líbí, a zeptejte se na vše, co vás zajímá.
  • Pátrejte na internetu po příbězích lidí s hemofilií a nechte se inspirovat jejich volbou povolání.
  • Proberte své nápady s lékařem v centru pro léčbu hemofilie.

Podobný průzkum vám může pomoci najít inspiraci, či dokonce nový směr. Dál bude záležet už jen na vašem úsilí – a také na náhodě a štěstí, na jejichž roli v životě nesmíme zapomínat.

(luko)

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org
https://hemaware.or

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop