Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Díky pokrokům v léčbě se dnes lidem s hemofilií otevírají zcela nové kariérní možnosti. A to i těm s těžkými formami nemoci. Mnoho pozic, které by dříve bylo těžké vykonávat, může teď zastávat i člověk s krvácivou chorobou. Jen to občas znamená trochu hledání.
Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Volba s otazníkem 

Mnohá vysněná povolání bohužel s hemofilií i přes vymoženosti medicíny stále nejdou dohromady. Kvůli nebezpečí krvácení není často možné ani být zařazen do studia či do výcviku, které jim předchází. Vzdát se musí hemofilik nejčastěji profese, jako je:

  • voják,
  • hasič,
  • policista,
  • profesionální sportovec.

Riziko úrazů ale není jediný problém. Jedinci s hemofilií může vadit i tělesně náročná práce, hlavně kvůli namáhání kloubů. To může vést k bolestem a postupem času i k invaliditě. Klouby přitom mohou zatěžovat i povolání, od kterých bychom to nečekali – například práce zdravotnického asistenta, ošetřovatele, učitele a podobně.

Těžké, ale uspokojující

Allan Kucab, 28letý mladý muž s těžkou hemofilií typu A, pracuje jako zdravotnický asistent na jednotce intenzivní péče. Běžně musí zvedat pacienty, pomáhat jim s přesuny na lůžku nebo se vstáváním. Uznává, že na konci každého dne je nesmírně unavený. Navíc cítí, že si těžká práce vybírá daň – trápí ho kolena. Radost z toho, že pomáhá ostatním a zlepšuje jejich život, je pro něj ale dostatečnou odměnou. Počítá s tím, že za několik let se přesune na jiné, méně fyzicky náročné místo. „Je skvělé, že zdravotnická profese mi takovou možnost nabízí,“ říká.

Myslete na změnu

Podobné možnosti lze nalézt také u jiných oborů. Například ve velké firmě můžete začít jako terénní pracovník a později „přesedlat“ na práci v kanceláři. Lékař si po ukončení studia může zvolit těžkou práci chirurga, ale též fyzicky méně náročné místo praktika. Milovník sportu, který nemůže závodit vrcholově, se zase snadno uplatní třeba v cestovním ruchu. Vysněný obor tedy není nutné kvůli hemofilii opouštět. Stačí jen uvažovat rozumně při výběru konkrétního místa.

Hledání patří k životu 

Málokdo má po ukončení školy jasno v tom, co by chtěl dělat. Pokud stále tápete, je čas vyzkoušet si různé možnosti nanečisto. Zde je pár tipů, do čeho se lze pustit.

  • Pracujte jako dobrovolník.
  • Najděte si brigádu.
  • Kontaktujte člověka, jehož práce se vám líbí, a zeptejte se na vše, co vás zajímá.
  • Pátrejte na internetu po příbězích lidí s hemofilií a nechte se inspirovat jejich volbou povolání.
  • Proberte své nápady s lékařem v centru pro léčbu hemofilie.

Podobný průzkum vám může pomoci najít inspiraci, či dokonce nový směr. Dál bude záležet už jen na vašem úsilí – a také na náhodě a štěstí, na jejichž roli v životě nesmíme zapomínat.

(luko)

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org
https://hemaware.or

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop