Stejně jako kterékoli jiné chronické onemocnění i hemofilie vám pravděpodobně zabrání vykonávat některá fyzicky extrémně náročná povolání a také zaměstnání, pro jejichž výkon je podmínkou vynikající zdravotní stav. Pokud však netoužíte stát se zrovna pilotem vojenské stíhačky, nemusíte se při výběru své profese nechat zase tolik omezovat.
Vyhněte se zaměstnáním, která mohou zhoršit váš zdravotní stav
Nejprve byste měli pečlivě zvážit svůj zdravotní stav a spíše se vyhnout zaměstnáním, která by jej mohla dále zhoršovat. Mezi ně patří především následující:
- Zaměstnání namáhavá na klouby, například zaměstnání vyžadující časté ohýbání a zdvihání těžkých břemen.
- Obecně fyzicky náročné práce, například v zemědělství, ve stavebnictví, ale také profesionální sport.
- Potenciálně nebezpečná povolání, ve kterých hrozí vyšší riziko úrazu.
Vzdělání vám rozšíří možnosti
Dobré vzdělání má v životě hemofiliků ještě větší význam než v životě ostatních lidí. Dostatečná kvalifikace totiž lidem s hemofilií umožňuje vykonávat celou řadu profesí, aniž by se museli obávat negativního vlivu na svůj zdravotní stav. Zaměstnání vyžadující vyšší kvalifikaci jsou většinou méně fyzicky náročná, a pro hemofiliky tudíž vhodnější. Patří sem běžné kancelářské práce, ale také nejrůznější manažerské a řídící pozice nebo takzvaná svobodná povolání: právníci, lékaři (z lékařských specializací jsou ovšem vhodné jen některé), lékárníci, architekti a podobně.
Co ještě vzít v úvahu
Při rozhodování, zda přijmout konkrétní pracovní místo, mohou hrát roli i další faktory než jenom druh vykonávané práce. Například si předem ujasněte, zda po vás zaměstnavatel bude vyžadovat zahraniční pracovní cesty a zda jste ochotni je akceptovat. Také může být důležitá vzdálenost pracoviště od nejbližšího léčebného centra, které můžete potřebovat v případě náhlého krvácení.
(vek)
Zdroj: www.myeducationadvantage.com