Hemofilik a zaměstnání: Vybírejte budoucí povolání pečlivě

Stejně jako kterékoli jiné chronické onemocnění i hemofilie vám pravděpodobně zabrání vykonávat některá fyzicky extrémně náročná povolání a také zaměstnání, pro jejichž výkon je podmínkou vynikající zdravotní stav.
Hemofilik a zaměstnání: Vybírejte budoucí povolání pečlivě

Stejně jako kterékoli jiné chronické onemocnění i hemofilie vám pravděpodobně zabrání vykonávat některá fyzicky extrémně náročná povolání a také zaměstnání, pro jejichž výkon je podmínkou vynikající zdravotní stav. Pokud však netoužíte stát se zrovna pilotem vojenské stíhačky, nemusíte se při výběru své profese nechat zase tolik omezovat.

Vyhněte se zaměstnáním, která mohou zhoršit váš zdravotní stav

Nejprve byste měli pečlivě zvážit svůj zdravotní stav a spíše se vyhnout zaměstnáním, která by jej mohla dále zhoršovat. Mezi ně patří především následující:

  • Zaměstnání namáhavá na klouby, například zaměstnání vyžadující časté ohýbání a zdvihání těžkých břemen.
  • Obecně fyzicky náročné práce, například v zemědělství, ve stavebnictví, ale také profesionální sport.
  • Potenciálně nebezpečná povolání, ve kterých hrozí vyšší riziko úrazu.

Vzdělání vám rozšíří možnosti

Dobré vzdělání má v životě hemofiliků ještě větší význam než v životě ostatních lidí. Dostatečná kvalifikace totiž lidem s hemofilií umožňuje vykonávat celou řadu profesí, aniž by se museli obávat negativního vlivu na svůj zdravotní stav. Zaměstnání vyžadující vyšší kvalifikaci jsou většinou méně fyzicky náročná, a pro hemofiliky tudíž vhodnější. Patří sem běžné kancelářské práce, ale také nejrůznější manažerské a řídící pozice nebo takzvaná svobodná povolání: právníci, lékaři (z lékařských specializací jsou ovšem vhodné jen některé), lékárníci, architekti a podobně.

Co ještě vzít v úvahu

Při rozhodování, zda přijmout konkrétní pracovní místo, mohou hrát roli i další faktory než jenom druh vykonávané práce. Například si předem ujasněte, zda po vás zaměstnavatel bude vyžadovat zahraniční pracovní cesty a zda jste ochotni je akceptovat. Také může být důležitá vzdálenost pracoviště od nejbližšího léčebného centra, které můžete potřebovat v případě náhlého krvácení.

(vek)

Zdroj: www.myeducationadvantage.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop