Hemofilik a zdravý životní styl: základem je vhodný jídelníček

Moderní epidemie obezity si vybírá své oběti také z řad hemofiliků, kterým kilogramy navíc můžou značně zkomplikovat jejich zdravotní stav. Boj s ručičkou na váze bývá nelítostný, změna jídelníčku vám však pomůže začít tento souboj úspěšně.
Hemofilik a zdravý životní styl: základem je vhodný jídelníček

Moderní epidemie obezity si vybírá své oběti také z řad hemofiliků, kterým kilogramy navíc můžou značně zkomplikovat jejich zdravotní stav. Boj s ručičkou na váze bývá nelítostný, změna jídelníčku vám však pomůže začít tento souboj úspěšně.

Rady do začátku

O zdravém životním stylu se snadno hovoří, avšak dodržovat několik základních zásad bývá někdy složité, ať už z důvodů časových, nebo ekonomických. Proto je vhodné začít se změnami pomalu a postupně, tak abyste si mohli na svůj nový životní styl pomalu zvykat. Zde je několik rad, které vám na začátku pomůžou:

 1. Vybírejte si svá jídla z potravin s vysokým obsahem škrobu – nejčastěji se jedná o přílohy, jako jsou brambory, rýže, těstoviny a chléb, tyto potraviny vám dodají potřebnou energii.
 2. Jezte dostatek ovoce a zeleniny několikrát denně (3–5×).
 3. Aspoň jednou týdně si v jídelníčku dopřejte rybu.
 4. Snižte příjem cukrů a nasycených mastných kyselin – jedná se především o slazené nápoje, smažené pokrmy, uzeniny a cukrovinky.
 5. Snažte se méně solit – sůl způsobuje zadržování vody v organismu.
 6. Pijte dostatek čisté vody – veškeré metabolické děje v lidském organismu probíhají ve vodě, a proto dostatečný příjem tekutin může urychlit vaše hubnutí. Pro představu by dospělý člověk měl vypít denně asi 2–3 litry vody.
 7. Nevynechávejte snídani!
 8. Důležitý je i pohyb – pokud chcete zhubnout, jde dodržování zdravého jídelníčku ruku v ruce s pravidelným pohybem.

Jak vypadá „zdravý talíř“

Příjem veškerých živin, minerálů a vitaminů uspokojíte jedině bohatou a pestrou stravou obsahující vyvážený podíl všech nezbytných látek. Pod pojmem „zdravý talíř“ si můžete představit složení svého celodenního jídelníčku. A jak by měl takový jídelníček vypadat?

 • 1/3 vašeho jídelníčku by měla tvořit zelenina a ovoce.
 • 1/3 by se měla skládat z potravin s vysokým obsahem škrobu.
 • Ve zbylé 1/3 by měl být rovnoměrný podíl mléčných výrobků a masa, vajec a luštěnin.

Potravinové etikety mnoho napoví

Pokud se vydáte na nákup, nezapomeňte u potravin prohlížet potravinové etikety, ty vám mohou napovědět, zda je pro vás potravina vhodná, či není. Důležitá je kalorická hodnota (průměrný příjem dospělého člověka by měl činit 2 000 kcal denně) a složení jednotlivých živin. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuků a cukrů, naopak potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou vítány.

Změnou skladby jídelníčku a pravidelným pohybem nastupujete na cestu za nastolením vhodné váhy. Výsledky však nečekejte za den, lidský metabolismus na změnu vyžaduje delší dobu v podobě několika týdnů až měsíců. Na začátku vám jistě pomůže i váš lékař nebo můžete navštívit nutričního specialistu, důležité je prodiskutovat vhodnost diety vzhledem k vašemu onemocnění. Pokud však vytrváte, určitě budete zdravější a spokojení.

(holi)

Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop