Hemofilik na cestách: jak vše zvládnout v pohodě

Plavky, fotoaparát a časopis už jsou v kufru, pořád tam ale něco chybí. Ach ano, faktor srážení a infuzní set pro jeho aplikaci! Díky moderní medicíně už není cestování s hemofilií nemožné. Ba co víc, s trochou plánování a přípravy může celá akce proběhnout naprosto hladce.
Hemofilik na cestách: jak vše zvládnout v pohodě

Ať už cestujete kamkoliv, začněte konzultací o vhodnosti své cesty ve svém hemofilickém centru. Zde vám vydají i dokumenty, které budete potřebovat pro převoz faktoru srážení do zahraničí a pro případné ošetření v místě pobytu. Pokud navštěvujete zemi, kde angličtina není úředním jazykem, raději s sebou mějte potvrzení napsané také v místním jazyce. A další dobré rady?

  • Cestujete-li letadlem, infuzní set a další potřebné léky si vždy raději zabalte do příručního zavazadla. Nezřídka se stává, že kufr skončí v jiné destinaci nebo je poničen. Přísných bezpečnostních pravidel se nemusíte bát – pokud máte lékařské potvrzení, můžete si na palubu vzít jehly i léky.
  • Aby vám na letišti nedělali problém s odbavením, je vhodné mít všechny léky v originálních baleních i s lékařským potvrzením o jejich vydání.
  • Jaké množství přípravků a faktoru srážení vzít s sebou, to záleží na několika okolnostech, především na délce cesty a kvalitě zdravotnictví v dané oblasti. Nejen pro cestovatele s hemofilií by v tomto případě mělo platit, že více znamená lépe. Nikdy nevíte, co se může stát, a každý lék navíc se může hodit.

Prozkoumejte terén

Před cestou se seznamte s kvalitou zdravotnictví v dané oblasti. Pokud si neaplikujete faktor srážení doma nebo nepotřebujete profylaktickou léčbu, raději se informujte, zda mají tamní nemocnice pro případ potřeby tuto látku k dispozici. Může se stát, že místní nemocnice nebude mít dostatek léčebných prostředků pro hemofilika-turistu a v zemích s nízkým hygienickým standardem navíc můžete riskovat přenos infekce během hospitalizace či případně i aplikace léku. Pokud je to možné, je lepší do takových zemí vždy vozit vlastní faktor srážení. Navíc se vám může lékařská péče i navzdory pojištění značně prodražit. A na co pomyslet ještě?

  • Nezapomínejte na dodržení podmínek, za nichž se váš lék musí skladovat. Ty se mohou pro různé léky lišit.
  • Pokud cestujete do hotelu, nezapomeňte si předem zjistit, zda budete mít na pokoji vlastní chladničku, pakliže to váš lék potřebuje.
  • Co s použitými jehlami? Pro tento případ s sebou vozte malý kontejner na ostré předměty. Vyhazovat použité jehly do odpadkového koše není příliš moudré, při uklízení by se o ostrý hrot mohl poranit hotelový personál.

Pojištění pro váš klid

Nezbytnou součástí moderního cestování je i uzavření řádného cestovního pojištění, jehož význam je v případě hemofilika na cestách nadmíru důležitý. V současné době existuje mnoho druhů různých pojištění, stačí si vybrat. Cestování s hemofilií již není zdaleka takový problém jako v minulosti. Jenom je potřeba vše dobře předem připravit a naplánovat. Bližší informace s vámi jistě rádi proberou vaši ošetřující lékaři i pracovníci pojišťoven.

(holi)

Zdroj: www.hog.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop