Hemofilik o Vánocích: jak mlsat zdravě a bez výčitek

Hlídat si tělesnou váhu uprostřed vánočního hodování je zvlášť důležité pro jedince s hemofilií nebo jinými poruchami srážlivosti krve. Udržování zdravé hmotnosti pomáhá snížit počet krvácivých příhod i množství faktoru potřebného k zabránění krvácení.
Hemofilik o Vánocích: jak mlsat zdravě a bez výčitek

Během Vánoc stoly přetékají lákavými dobrotami. Tady je několik tipů, které vám pomohou zůstat zdraví a během svátků se nepřejídat:

  1. Jezte pouze malé porce svých oblíbených kalorických jídel. Sbíhají se vám sliny na zamilovaný dortík? Dopřejte si ten požitek, ale pozor! Vezměte si jen jeden kousek, a ne třeba pět během hodiny. Z mnoha cukrovinek si vyberte tu nejbáječnější a dokonale si ji vychutnejte.
  2. Volte raději lehké a nadýchané dezerty. Milujete sladké? Sáhněte po piškotovém koláči s ovocem. Kvůli nízkému obsahu kalorií jsou vhodné i jogurtové moučníky. Jsou lehké a přitom dokážou být až hříšně dobré.
  3. Pijte dostatek vody. Říká se, že hlad je převlečená žízeň, a něco pravdy na tom bude. Již při mírném nedostatku tekutin se může objevit pocit hladu. Abyste tomuto pocitu předešli, pijte doušky vody mezi jednotlivými sousty.
  4. Nevynechávejte jídla. Snídaně je velmi důležitá. Když ji vynecháte, večer „vybílíte“ ledničku. Nejenže se budete cítit unavení a podráždění, ale budete se i přejídat. K snídani je vhodné si připravit např. ovesné vločky, rozinky a ořechy. V poledne si naservírujte lehký salát.
  5. Zůstaňte fyzicky aktivní. Pěstujte rekreační aktivity, které vás baví. Užijte si bruslení, hrajte si s dětmi ve sněhu a společně postavte sněhuláka!

Dejte si předsevzetí

Téměř každý z nás si pravidelně dává novoroční předsevzetí, ale přiznejme si, že málokomu se podaří ho splnit. Buďte výjimkou! Slibte sobě a svým kloubům to nejlepší. Co to je? Přece že se budete v novém roce více hýbat, cvičit a přiměřeně sportovat. Naše rady vám pomohou udržet zdravý životní styl po celý rok:

  1. Buďte realističtí. Vyberte si bezpečné, dosažitelné cíle s rozumným časovým rozvrhem. Pro co se rozhodnete, dělejte důsledně. Chcete-li chodit plavat do bazénu, začněte jednou hodinou týdně. Po dvou až třech měsících můžete zátěž zvýšit.
  2. Noste krokoměr. Výzkum ukázal, že lidé, kteří nosí při sobě krokoměr, se více pohybují, snadněji hubnou a jsou celkově zdravější.
  3. Cvičte s kamarádem. Cvičit sám je nuda. Najděte si parťáka! Chodit do fitka ve dvou motivuje.

Výhody cvičení vysoce přesahují možná rizika. Pravidelné cvičení znamená zdravější svaly a klouby. Zvolené cviky vždy konzultujte se svým lékařem a v případě krvácení se na něj co nejdříve obraťte.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

(hah)

Zdroj:
www.hemophiliafed.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop