Hemofilik s odřeným kolenem nevykrvácí aneb Nejčastější mýty kolem hemofilie

Mysleli jste si, že lidé s hemofilií při každém poranění vykrvácejí nebo že jde o neléčitelnou nemoc? Hemofilie je vzácné krvácivé onemocnění, kolem kterého panuje řada mýtů.
Hemofilik s odřeným kolenem nevykrvácí aneb Nejčastější mýty kolem hemofilie

Mysleli jste si, že lidé s hemofilií při každém poranění vykrvácejí nebo že jde o neléčitelnou nemoc? Hemofilie je vzácné krvácivé onemocnění, kolem kterého panuje řada mýtů. Pokusíme se uvést na pravou míru nejčastější omyly.

1. Mýtus: Pokud se hemofilik řízne, vykrvácí

To je velmi nepravděpodobné. Lidé s hemofilií ve skutečnosti nekrvácejí rychleji nebo více než kdokoliv jiný, pouze krvácejí delší dobu. I tak ale drobné říznutí nebo škrábnutí nejsou důvodem k obavám a postačí běžné ošetření a obvaz.

Při poranění kloubů a svalů dodržujte zásady první pomoci (klid, chlazení ledem, komprese obinadlem a zvednutí poraněné končetiny). Důvodem k vážným obavám je ale poranění vnitřních orgánů, hlubokých svalů, kloubů a jiných tkání či krvácení do mozku.

2. Mýtus: Hemofilie postihuje jen chlapce

Muži jsou opravdu postiženi hemofilií častěji a zpravidla těžce, neboť gen pro toto onemocnění je přenášen na chromozomu X, ženy mají na rozdíl od mužů dva tyto chromozomy a tak může být funkce „porouchaného“ chromozomu nahrazena tím zbývajícím. Dívky, které jsou přenašečkami genu pro hemofilii, sice nemívají tak závažné obtíže, ale krvácení je může přesto trápit. Velmi vzácně může těžkou formou hemofilie onemocnět dívka, jejíž otec je hemofilik a matka přenašečkou.

3. Mýtus: Každý hemofilik má stejný stupeň nedostatku srážecího faktoru

Ve skutečnosti záleží na genetických změnách nebo mutacích v dané rodině, hladina srážecího faktoru v krvi se u jednotlivých nemocných liší – od těžkého nedostatku přes střední až po mírné formy nemoci s relativně vysokou hladinou srážecího faktoru.

4. Mýtus: Každý hemofilik se dožije poškození kloubů

Zatímco v minulosti tomu tak opravdu bylo, v dnešní době se hemofilici dočkali dobré zprávy. S vyšší bezpečností a dostupností léčby srážecím faktorem lze u řady hemofiliků zabránit poškození kloubů a deformujícím artritickým změnám. Cílem léčby je podávat pacientům preventivní (profylaktické) dávky srážecího faktoru, aby byla udržována dostatečně vysoká hladina srážecího faktoru v krvi a nedocházelo k tak častým krvácením do kloubů.

(hak)

Zdroj: http://midwesthemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop