Profíci se budí 6 týdnů
Jaro je časem nových možností. Tělo se probírá ze „zimního spánku“ a pozvolna ožívá. Dostat se ale zpět do formy vyžaduje přípravu. Rozhodně nemůžete počítat s tím, že se jednoho dne zvednete od počítače a vaše sportovní výkony budou na stejné úrovni jako podzimní tréninky. Příklad si lze vzít ze špičkových atletů. Ti obvykle počítají s minimální dobou 6 týdnů, která je nutná, aby opět nabrali ztracenou kondici. Proto neočekávejte, že se ze dne na den ztratí následky vašeho zimního lenošení. Jak tedy být opět fit?
Jarní generálka
Spousta lidí si po zimě nechává zkontrolovat stav auta nebo kola, aby věděli, co se od podzimu změnilo a na co si mají dát pozor. Proč neudělat to samé se svým tělem? Zejména pokud trpíte krvácivou poruchou, je více než vhodné nechat se prohlédnout lékařem a zjistit, jak na tom jste. Kontrola vám pomůže nejen vyhnout se zraněním, ale také zlepšit své výkony. Zima totiž mohla napáchat více škody, než tušíte. Pokud jste celou zimu lenošili, mohlo dojít ke zkrácení svalů a jejich ztuhnutí i ke snížení celkové výkonnosti. Návštěva fyzioterapeuta pomůže určit, které svalové partie ve vašem těle by zasluhovaly největší pozornost a jak jim pomoci.
Zpočátku všichni pomalu
Pokud jste se pohybu nevzdali ani přes zimu, určitě máte oproti lenochům výhodu. Nicméně ani vy byste neměli počítat s tím, že při venkovních sportech hned naskočíte do plné zátěže. Aktivita, do které se chystáte pustit, totiž možná klade nároky na zcela jiné partie, než jste přes zimu procvičovali. Je tudíž možné, že jste pilně trénovali výdrž na běhacím pásu, ovšem při prvním tenisovém zápase si natáhnete sval. Jaké cviky vám pomohou připravit svaly, šlachy i vazy na další sezónu, to záleží na konkrétním sportu. Poradit vám mohou fyzioterapeuti a fitness trenéři, kteří s vámi sestaví ideální tréninkový program.
Chyby, které bolí
Pokud vás zajímají nejčastější příčiny, které mohou za sportovní zranění, zde je krátký seznam:
- nedostatečná fyzická příprava,
- nedokonalé zahřátí, protažení nebo zchladnutí po tréninku,
- sportování při nemoci či úrazu,
- nedodržování pitného režimu,
- trénink ve velkém mrazu, nebo naopak horku,
- špatný výběr stravy.
Pohyb člověku zvedá náladu a zlepšuje kondici. Zejména hemofilici ale musí být po zimě obezřetní. Tělo si zvyklo na zcela jiný režim a odlišnou paletu činností, než jaká na něj čeká na jaře. Stejně jako ráno vstáváte z postele pomalu a nejdříve se protáhnete, tak i svému tělu dejte po zimě čas. Zatěžujte jej postupně a nezapomínejte se protahovat, zahřívat a nepřepínat se.
(marz)