Hemofilik sportovec nesmí nic podcenit. Hlavně při jarní přípravě!

Už se nemůžete dočkat, až se po zimě pustíte do svých oblíbených pohybových aktivit? To je sice fajn, ale nemůžete na to jít příliš rychle. Jarní tréninky a příprava na novou sezónu by měly začínat pozvolna a opatrně. Zejména pokud vás limituje hemofilie či jiná krvácivá nemoc.
Hemofilik sportovec nesmí nic podcenit. Hlavně při jarní přípravě!

Profíci se budí 6 týdnů

Jaro je časem nových možností. Tělo se probírá ze „zimního spánku“ a pozvolna ožívá. Dostat se ale zpět do formy vyžaduje přípravu. Rozhodně nemůžete počítat s tím, že se jednoho dne zvednete od počítače a vaše sportovní výkony budou na stejné úrovni jako podzimní tréninky. Příklad si lze vzít ze špičkových atletů. Ti obvykle počítají s minimální dobou 6 týdnů, která je nutná, aby opět nabrali ztracenou kondici. Proto neočekávejte, že se ze dne na den ztratí následky vašeho zimního lenošení. Jak tedy být opět fit? 

Jarní generálka

Spousta lidí si po zimě nechává zkontrolovat stav auta nebo kola, aby věděli, co se od podzimu změnilo a na co si mají dát pozor. Proč neudělat to samé se svým tělem? Zejména pokud trpíte krvácivou poruchou, je více než vhodné nechat se prohlédnout lékařem a zjistit, jak na tom jste. Kontrola vám pomůže nejen vyhnout se zraněním, ale také zlepšit své výkony. Zima totiž mohla napáchat více škody, než tušíte. Pokud jste celou zimu lenošili, mohlo dojít ke zkrácení svalů a jejich ztuhnutí i ke snížení celkové výkonnosti. Návštěva fyzioterapeuta pomůže určit, které svalové partie ve vašem těle by zasluhovaly největší pozornost a jak jim pomoci. 

Zpočátku všichni pomalu 

Pokud jste se pohybu nevzdali ani přes zimu, určitě máte oproti lenochům výhodu. Nicméně ani vy byste neměli počítat s tím, že při venkovních sportech hned naskočíte do plné zátěže. Aktivita, do které se chystáte pustit, totiž možná klade nároky na zcela jiné partie, než jste přes zimu procvičovali. Je tudíž možné, že jste pilně trénovali výdrž na běhacím pásu, ovšem při prvním tenisovém zápase si natáhnete sval. Jaké cviky vám pomohou připravit svaly, šlachy i vazy na další sezónu, to záleží na konkrétním sportu. Poradit vám mohou fyzioterapeuti a fitness trenéři, kteří s vámi sestaví ideální tréninkový program.

Chyby, které bolí 

Pokud vás zajímají nejčastější příčiny, které mohou za sportovní zranění, zde je krátký seznam:

  • nedostatečná fyzická příprava,
  • nedokonalé zahřátí, protažení nebo zchladnutí po tréninku,
  • sportování při nemoci či úrazu,
  • nedodržování pitného režimu,
  • trénink ve velkém mrazu, nebo naopak horku,
  • špatný výběr stravy. 

Pohyb člověku zvedá náladu a zlepšuje kondici. Zejména hemofilici ale musí být po zimě obezřetní. Tělo si zvyklo na zcela jiný režim a odlišnou paletu činností, než jaká na něj čeká na jaře. Stejně jako ráno vstáváte z postele pomalu a nejdříve se protáhnete, tak i svému tělu dejte po zimě čas. Zatěžujte jej postupně a nezapomínejte se protahovat, zahřívat a nepřepínat se. 

(marz) 

Zdroje:
www.hemophiliafed.org/
www.hemophilia.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop