Hemofilikovo vaření aneb Jídlo pro zdraví i potěšení

Jezte zdravě – to se snadno řekne, ale mnohem hůře dodržuje. Je to obtížné pro zdravé lidi, a co teprve pro pacienty mající speciální diety či omezení?
Hemofilikovo vaření aneb Jídlo pro zdraví i potěšení

Jezte zdravě – to se snadno řekne, ale mnohem hůře dodržuje. Je to obtížné pro zdravé lidi, a co teprve pro pacienty mající speciální diety či omezení? Je těžké vysvětlit hlavně dětem, že se musí některým jídlům vyhýbat, protože nejsou vhodná pro jejich nemoc. I když zrovna nebolí jako třeba hemofilie.

Vyvarujte se "těžké" váhy

Celosvětovým strašákem je dětská obezita. Podle Světové zdravotnické organizace počet malých tlouštíků dosáhl 18 milionů. Děti s hemofilií jsou ohroženy nepříznivými účinky nadváhy dvojnásob – zbytečně přetěžuje jejich svaly a klouby, časem může vést k dalším komplikacím, jako např. k drobným krvácením do kloubů. Během těchto epizod krvácení se navíc dítě nechce hýbat, což ještě zhoršuje možnost nadbytečné kalorie spálit. Dle odborníků jsou děti a dospívající trpící hemofilií 2krát náchylnější k obezitě než běžná populace.

Jak ubrat centimetry bez pocení

  • Kontrolujte velikost porcí a čtěte etikety obalů jídel – vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuku a s minimální hodnotou živin.
  • Dávejte pozor na tzv. skryté nebo přehlížené kalorie, např. velké sklenice sladkých džusů.
  • Zvyšte příjem ovoce a zeleniny, jsou výborným zdroj vitaminů a vlákniny.
  • Kupujte zdravé obiloviny a snažte se minimálně 50 % z nich přijmout ve formě celozrnných výrobků.
  • Upřednostněte mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku – obsah vápníku nižším obsahem tuků v mléce či sýrech neutrpí.
  • Maso jezte hlavně libové, vhodná je i drůbež a ryby.
  • Vyhýbejte se těžkým omáčkám a majonézám.
  • Nezapomínejte na luštěniny, je to výtečný zdroj bílkovin nepocházejících z masa; neobsahují tuk, a tím pádem ani cholesterol.
  • Vyměňte „špatné“ tuky za „dobré“ – olivový či řepkový olej udělá zdravější službu než máslo, margaríny a sádlo.

Několik dobrých rad

  • Snažte se udržovat normální krevní objem a počet krvinek – napomáhají tomu železo, bílkoviny, měď, vitaminy C, B6, E a kyselina listová.
  • Nedoporučuje se užívat vitamin E ve formě tablet, zvyšuje to riziko krvácení – normální pestrá strava potřebu vitaminu E pokryje.
  • Během krvácení se v 15 ml ztratí 75 mikrogramů železa – jezte potraviny bohaté na železo, jako jsou játra, libové červené maso, brokolice, sušené fazole, rozinky.
  • Vitamin C zvyšuje vstřebávání železa.

(vav)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop