Hemofilikům pomáhají v léčbě i prevenci matematické výpočty

Izolace faktoru srážení znamenala v léčbě hemofilie obrovský převrat. V současnosti probíhá pro lepší péči o pacienty s krvácivými poruchami neméně důležitý moment v podobě nasazení farmakokinetiky. Pro tuto profylaxi se přitom užívají léty prověřené koncentráty faktoru srážení.
Hemofilikům pomáhají v léčbě i prevenci matematické výpočty

V dnešní době se faktory srážení získávají dvěma způsoby. Tím starším je izolace z darované plazmy. Nevýhodou této metody je teoretické riziko infekce, které je v moderním zdravotnictví sice minimální, ale přesto existuje. Díky technickému pokroku se tak stále častěji užívají rekombinantní faktory srážení. Jedná se o produkty tkáňových kultur pěstovaných v laboratorním prostředí. I když se jedná o proces technicky i finančně náročný, je díky nulovému riziku infekce v dnešní době preferovaný. 

Nesporné výhody 

Rekombinantních faktorů existuje na trhu celá řada, přičemž všechny mají vysokou kvalitu i bezpečnost.

  • Jsou velmi koncentrované. To znamená, že malé množství daného produktu obsahuje dostatek faktoru srážení, díky čemuž mohou lékaři i při náročných operacích snadno kontrolovat krvácení.
  • Dobře se skladují. Koncentráty mohou být uloženy v domácí chladničce po dobu až jednoho roku nebo mohou být uchovávány při pokojové teplotě v rozmezí 3 až 12 měsíců.
  • Mohou se snadno ředit. Malé množství sterilní vody se smíchá s práškovým koncentrátem a během několika desítek vteřin je faktor připraven k aplikaci.
  • Podání infuze je snadné. Celý proces aplikace trvá několik minut a s trochou výcviku ho zvládají i dětští pacienti.
  • Produkty jsou bezpečné. Rekombinantní faktory srážení jsou připravovány na umělých tkáňových kulturách, tudíž nejsou zdrojem potenciální infekce.

V současnosti probíhá projekt farmakokinetiky u dětských i dospělých pacientů trpících hemofilií. Díky složitým matematickým modelům dochází ke zpřesnění léčby. Úprava terapie přitom přináší výhody pro obě strany. Hemofilici těží z přesnějšího dávkování faktoru srážení, díky čemuž se ještě více minimalizuje riziko krvácivých epizod. Pro lékaře přináší farmakokinetika lepší kontrolu nad případnými komplikacemi a zlepšuje finanční efektivitu léčby.

(holi)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop