V dnešní době se faktory srážení získávají dvěma způsoby. Tím starším je izolace z darované plazmy. Nevýhodou této metody je teoretické riziko infekce, které je v moderním zdravotnictví sice minimální, ale přesto existuje. Díky technickému pokroku se tak stále častěji užívají rekombinantní faktory srážení. Jedná se o produkty tkáňových kultur pěstovaných v laboratorním prostředí. I když se jedná o proces technicky i finančně náročný, je díky nulovému riziku infekce v dnešní době preferovaný.
Nesporné výhody
Rekombinantních faktorů existuje na trhu celá řada, přičemž všechny mají vysokou kvalitu i bezpečnost.
- Jsou velmi koncentrované. To znamená, že malé množství daného produktu obsahuje dostatek faktoru srážení, díky čemuž mohou lékaři i při náročných operacích snadno kontrolovat krvácení.
- Dobře se skladují. Koncentráty mohou být uloženy v domácí chladničce po dobu až jednoho roku nebo mohou být uchovávány při pokojové teplotě v rozmezí 3 až 12 měsíců.
- Mohou se snadno ředit. Malé množství sterilní vody se smíchá s práškovým koncentrátem a během několika desítek vteřin je faktor připraven k aplikaci.
- Podání infuze je snadné. Celý proces aplikace trvá několik minut a s trochou výcviku ho zvládají i dětští pacienti.
- Produkty jsou bezpečné. Rekombinantní faktory srážení jsou připravovány na umělých tkáňových kulturách, tudíž nejsou zdrojem potenciální infekce.
V současnosti probíhá projekt farmakokinetiky u dětských i dospělých pacientů trpících hemofilií. Díky složitým matematickým modelům dochází ke zpřesnění léčby. Úprava terapie přitom přináší výhody pro obě strany. Hemofilici těží z přesnějšího dávkování faktoru srážení, díky čemuž se ještě více minimalizuje riziko krvácivých epizod. Pro lékaře přináší farmakokinetika lepší kontrolu nad případnými komplikacemi a zlepšuje finanční efektivitu léčby.
(holi)
Zdroj: www.hemophilia.ca