Hemofilikům pomáhají v léčbě i prevenci matematické výpočty

Izolace faktoru srážení znamenala v léčbě hemofilie obrovský převrat. V současnosti probíhá pro lepší péči o pacienty s krvácivými poruchami neméně důležitý moment v podobě nasazení farmakokinetiky. Pro tuto profylaxi se přitom užívají léty prověřené koncentráty faktoru srážení.

V dnešní době se faktory srážení získávají dvěma způsoby. Tím starším je izolace z darované plazmy. Nevýhodou této metody je teoretické riziko infekce, které je v moderním zdravotnictví sice minimální, ale přesto existuje. Díky technickému pokroku se tak stále častěji užívají rekombinantní faktory srážení. Jedná se o produkty tkáňových kultur pěstovaných v laboratorním prostředí. I když se jedná o proces technicky i finančně náročný, je díky nulovému riziku infekce v dnešní době preferovaný. 

Nesporné výhody 

Rekombinantních faktorů existuje na trhu celá řada, přičemž všechny mají vysokou kvalitu i bezpečnost.

  • Jsou velmi koncentrované. To znamená, že malé množství daného produktu obsahuje dostatek faktoru srážení, díky čemuž mohou lékaři i při náročných operacích snadno kontrolovat krvácení.
  • Dobře se skladují. Koncentráty mohou být uloženy v domácí chladničce po dobu až jednoho roku nebo mohou být uchovávány při pokojové teplotě v rozmezí 3 až 12 měsíců.
  • Mohou se snadno ředit. Malé množství sterilní vody se smíchá s práškovým koncentrátem a během několika desítek vteřin je faktor připraven k aplikaci.
  • Podání infuze je snadné. Celý proces aplikace trvá několik minut a s trochou výcviku ho zvládají i dětští pacienti.
  • Produkty jsou bezpečné. Rekombinantní faktory srážení jsou připravovány na umělých tkáňových kulturách, tudíž nejsou zdrojem potenciální infekce.

V současnosti probíhá projekt farmakokinetiky u dětských i dospělých pacientů trpících hemofilií. Díky složitým matematickým modelům dochází ke zpřesnění léčby. Úprava terapie přitom přináší výhody pro obě strany. Hemofilici těží z přesnějšího dávkování faktoru srážení, díky čemuž se ještě více minimalizuje riziko krvácivých epizod. Pro lékaře přináší farmakokinetika lepší kontrolu nad případnými komplikacemi a zlepšuje finanční efektivitu léčby.

(holi)

Zdroj: www.hemophilia.ca


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.