Hledá se chůva pro hemofilické dítě

Žádný rodič nemůže trávit se svým hemofilickým dítětem 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Nejčastěji kvůli vlastní práci potřebuje, aby potomka občas někdo pohlídal. Pokud nejsou k dispozici babička s dědečkem nebo starší sourozenci, nezbývá než se poohlédnout po slečně či paní na hlídání.
Hledá se chůva pro hemofilické dítě

S cizí ženou ve svém pokoji

Nalézt chůvu pro dítě s poruchou srážlivosti krve může být obtížné. Rodiče se často bojí potomka opustit a nechat ho doma s někým cizím. Někdy chůva nechce být za dítě se speciálními zdravotními potřebami zodpovědná. Nejlepším řešením je, aby rodiče slečnu nebo paní na hlídání o poruchách krevní srážlivosti řádně poučili. Informovanost je pro bezpečnost dítěte nezbytná. Zároveň se jeho chůva bude cítit jistější, když bude vědět, jak případné problémy řešit nebo jak jim předcházet. Řádně „proškolená“ chůva bude vědět, jak o dítě s poruchou krvácivosti pečovat, a vzroste i pravděpodobnost, že v případě zranění svého svěřence zareaguje správně a včas.

Základem jsou informace

Většina lidí, kteří mají zájem o hlídání dětí, toho o poruchách krevní srážlivosti mnoho neví. Co si myslí, že vědí, může být špatně. Tyto mylné informace v nich mohou vyvolávat obavy, proto se část z nich hlídání dětí s hemofilií raději vyhne. Předtím, než chůva zůstane sama s dítětem poprvé, by jí rodiče měli podrobně vysvětlit základní fakta o nemoci. Měli by jí také sdělit, co dítě má či nemá dovoleno, co dělat, když zlobí, a jak zvládnout případný stav nouze.

Instrukce černé na bílém

Chůva potřebuje získat jistotu, že dítě nevykrvácí, když s ním zůstane o samotě. Je určitě dobré sepsat jí, co přesně dělat v případě jakékoli nehody. Samozřejmostí je přiložit telefonní přístroj s důležitými kontakty, i když v éře chytrých mobilů určitě bude mít i svůj.

Jak najít tu pravou

Nabízíme několik tipů, jak najít vhodnou chůvu pro malého hemofilika:

  • zeptejte se v ordinaci lékaře na jeho návrhy,
  • kontaktujte agentury domácí péče, které kromě zdravotních služeb zajišťují také hlídání nemocných dětí (www.prehledadp.cz), 
  • oslovte rodiče hemofilických dětí v blízkosti svého bydliště a zeptejte se, jestli nemají starší sourozence, kteří by mohli vaše dítě občas pohlídat.

Důvěřuj, ale prověřuj

Při „výběrovém řízení“ můžete potenciální chůvě položit následující otázky:

  • Už jste někdy pracovala jako chůva? Popište své zkušenosti. Jak staré byly děti? Jak dlouho jste děti hlídala?
  • Už jste někdy pečovala o dítě se speciálními zdravotními potřebami?
  • Proč vás baví práce s dětmi? Která věková skupina vám nejvíce vyhovuje? Hlídáte raději chlapce, nebo děvčata?
  • Absolvovala jste některý z odborných kurzů pro chůvy?
  • Absolvovala jste kurz první pomoci?
  • Už jste se někdy během hlídání ocitla v nouzové situaci? Jak jste zareagovala?
  • Za jaké situace byste mi zavolala? V jakém okamžiku byste zavolala lékaře nebo rychlou záchrannou službu?
  • Máte nějaká zdravotní omezení, která by mohla ovlivnit vaši schopnost hlídat?
  • Které hodiny a dny v týdnu jste k dispozici na hlídání?
  • Kouříte?
  • Máte seznam doporučení?

(hah)

Zdroje:
www.hog.org
stepsforliving.hemophilia.org
stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop