Hlídejte si dostatek železa, zabráníte anémii

hlapci s hemofilií jsou ohroženi krvácením – především do kloubů. Krvácení může poškodit klouby, poškodit mozek nebo u závažnějšího úrazu vede k akutnímu ohrožení života při velké krevní ztrátě.
Hlídejte si dostatek železa, zabráníte anémii

Chlapci s hemofilií jsou ohroženi krvácením – především do kloubů. Krvácení může poškodit klouby, poškodit mozek nebo u závažnějšího úrazu vede k akutnímu ohrožení života při velké krevní ztrátě. Ale i opakované drobné krvácení může mít nepříjemný následek a tím je anémie – chudokrevnost.

Anémie z opakovaného krvácení

Anémie způsobená opakovaným krvácením se řadí mezi anémie z nedostatku železa. Nedostatek železa je nejčastější příčinou anémií. Železo je obsaženo v krevním barvivu, hemoglobinu, který je uložen v červených krvinkách, tzv. erytrocytech. Lidské červené krvinky se neustále tvoří v kostní dřeni a mají životnost asi 120 dní, poté se rozpadají a uvolněné železo dokáže tělo z velké většiny znovu využít. Problém nastává, pokud se krvinky z těla ztrácí, což se děje právě při krvácení. Zásoby železa v těle totiž nejsou velké, jen asi 3,5–5 g tohoto prvku. Pro představu: je to asi takové množství jako v jednom hřebíku.

Nenápadné, ale závažné ztráty

Každý den se za běžných okolností ztrácí z těla zhruba 1 mg železa u muže, u ženy dvojnásobek – je to způsobeno pravidelným menstruačním krvácením. Při opakovaném drobném krvácení, ke kterému může u hemofiliků docházet, se ztráty sčítají a zásoba železa v těle je rychle vyčerpána. Při nedostatku železa v těle se tvoří méně hemoglobinu a červené krvinky jsou menší než obvykle.

Jak se chránit před nedostatkem železa

Zabránit ztrátám:

U hemofiliků je toto zcela stěžejní.

  • Dodržujte zásady léčby chybějícím srážlivým faktorem, aby se zabránilo spontánnímu krvácení.
  • Dbejte na bezpečnost, aby se zabránilo úrazům, kde hrozí riziko krvácení, především na vhodný výběr aktivit a sportů a užívání kvalitních ochranných pomůcek.

Dodávat tělu dostatek železa:

Dostatek železa ve stravě je důležitý. Ve střevě se ale vstřebává pouze asi desetina železa ve stravě obsaženého, takže množství železa ve stravě musí být desetinásobné, než je denní potřeba, která představuje 1–2 mg, u žen více.

  • Jezte potraviny s vysokým obsahem železa: červené maso, vnitřnosti, luštěniny, sóju, ořechy, brokolici, zelenou listovou zeleninu.
  • Pokud i přes stravu s dostatkem železa má hemofilik nízké zásoby železa v těle, může lékař doporučit dodávání železa ve formě kapek nebo tabletek.

(vesa)

Zdroj:
www.webmd.com
www.medicinenet.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop