I s hemofilií se dá zhubnout! Navíc snížíte další zdravotní rizika

Svět pomalu, ale jistě přibírá na váze. Novodobá epidemie obezity se tak nevyhýbá ani hemofilikům, kterým kilogramy navíc přinášejí spoustu zdravotních rizik. Pokud jste odhodláni snížit ručičku váhy do přijatelných hodnot, neváhejte a čtěte dále.
I s hemofilií se dá zhubnout! Navíc snížíte další zdravotní rizika

Svět pomalu, ale jistě přibírá na váze. Novodobá epidemie obezity se tak nevyhýbá ani hemofilikům, kterým kilogramy navíc přinášejí spoustu zdravotních rizik. Pokud jste odhodláni snížit ručičku váhy do přijatelných hodnot, neváhejte a čtěte dále.

Obezita snižuje kvalitu života

Ačkoliv stále neznáme přesnou odpověď na to, zda spolu hemofilie a obezita nějak souvisí, jedno je jasné už teď – mezi hemofiliky stále přibývají obézní pacienti. Na vzniku nadváhy se v dnešním světě podílí především nedostatek pohybu, každodenní stres či špatná výživa. Hemofilikům pak hrozí celá škála zdravotních rizik. Která to jsou?

  • Rychlejší rozvoj artrózy kloubů,
  • zvýšené riziko krvácení do kloubů,
  • cukrovka,
  • vysoký krevní tlak aj.

Základem je pohyb

Žádná redukční dieta se neobejde bez pravidelného cvičení. Práce srdce a kosterních svalů totiž vyžaduje přísun mastných kyselin, které jsou základem zásobního tuku. Ani hemofilik nesmí být o řádnou porci zdravého pohybu ochuzen – u něho totiž kromě jiného fyzická aktivita posiluje svaly a klouby a tím snižuje pravděpodobnost krvácení do kloubů. Pro tyto lidi jsou ideální:

  • dlouhé procházky,
  • běhání,
  • jízda na kole nebo rotopedu,
  • aerobik,
  • plavání,
  • uklízení domácnosti apod.

Jak vidíte, jedná se především o lehké činnosti. Při takových se totiž spaluje nejvíce mastných kyselin, jejichž odstranění je klíč k úspěšnému hubnutí. Navíc při nich hrozí minimální riziko poranění kloubů.

Hubnutí pravidelnou stravou

Strava je druhým důležitým pilířem shazování nadbytečných kil. Na jedné straně je nutné hlídat výživovou hodnotu potravin, na druhé je pak potřeba ve stravě zachovat důležité esenciální látky. Detailní jídelníček lze sestavit s pomocí výživového specialisty nebo vašeho lékaře. Několik rad je však naprosto univerzálních:

  1. Jezte menší porce, ale pravidelně (například 5× denně po 2–3 hodinách).
  2. Čtěte složení potravin a vyhýbejte se cukrovinkám či smaženým jídlům. Pro hubnutí je nejdůležitější odstranit ze stravy nadbytečné cukry a tuky.
  3. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny, obsahují řadu důležitých vitaminů, minerálů a vlákninu.
  4. Nezapomínejte na příjem vitaminů, minerálů, bílkovin a nenasycených mastných kyselin – ty jsou v hojném množství obsažené v rostlinných olejích.
  5. Hemofilici by si měli nejvíce hlídat příjem látek důležitých pro krvetvorbu – železa, bílkovin, mědi, vitaminů B6, B12, C, E a kyseliny listové.

Podrobný rozpis dietního jídelníčku je bohužel zcela nad rámec tohoto článku. Pokud však máte zájem o změnu skladby své stravy, nebojte se poradit se svým lékařem. 

Dejte sbohem stresu

Největším nepřítelem hubnutí bývá stres, ať už fyzický, či psychický. Při této reakci se totiž lidský metabolismus připravuje „na horší časy“, přičemž výsledkem může být zvýšené ukládání tuků a přibírání na váze. Snažte se proto eliminovat stres na minimum relaxací, příjemnými zážitky nebo posezením v klidu domova. Hlavně se pak nestresujte svou snahou o zhubnutí. I když občas zhřešíte, vůbec nic se neděje. Důležitá je především snaha o změnu současného stavu a ta se musí vždy ocenit.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop