Jak bezpečně skladovat srážecí faktory

Zahájení domácí péče může být pro rodiny osob s hemofilií a jinými krvácivými poruchami život měnící zkušeností. Jsou-li produkty a pomůcky používány správně, je aplikace infuze při domácí léčbě rychlá, pohodlná, účinná a bezpečná. Hodně záleží i na způsobu uchovávání faktoru.
Jak bezpečně skladovat srážecí faktory

Proč je pro domácí léčbu hemofilie důležité správné skladování srážecího faktoru? Zajistí se tím, že přípravek bude v předcházení krvácivým epizodám nebo jejich léčení účinný. Produkty, které nebyly správně uskladněny nebo jim expirovala doba použitelnosti, mohou být inaktivní – nemusí tedy správně působit. To může mít za následek nedostatečnou účinnost a potřebu dalšího faktoru. Z tohoto důvodu je důležité kontrolovat datum expirace. To se mezi jednotlivými produkty liší. Jakmile doba použitelnosti vyprší, musí se produkt zlikvidovat. To zajistí hemofilické centrum, kde byl lék vydán.

Záleží na teplotě 

Většina výrobců dodává v balení dvě lahvičky (jedna obsahuje sterilní rozpouštědlo, druhá koncentrát faktoru) a mísicí zařízení. Každý výrobek je jiný, proto je třeba řídit se uvedenými pokyny. Některé firmy doporučují skladování při pokojové teplotě, jiné radí uchovávat koncentrát faktoru v ledničce (i když jsou často po určitou dobu stabilní i při pokojové teplotě).

Praktické rady

  1. Je-li to možné, skladujte srážecí faktory v jiné ledničce než v té na potraviny. Snáze tak zajistíte stálou teplotu, protože budete u tohoto spotřebiče méně často otevírat dveře.
  2. Musíte-li mít srážecí faktory v běžné chladničce, najděte v ní kvůli monitoringu teploty místo pro samostatný teploměr. Nejlepší umístění je ve středu lednice, nikdy ne ve dveřích.
  3. Uchovávejte faktory odděleně od jídla, například v uzavíratelné nádobě nebo plastovém sáčku.
  4. Nikdy by nemělo dojít ke zmrazení. Rizikem je především prasknutí lahvičky s rozpouštědlem, nebo dokonce její roztříštění.

Aby se předešlo aplikaci studeného faktoru, je možné jej před podáním nechat zahřát na pokojovou teplotu. Zabrání se tak nepříjemnému pocitu chladu. Jakmile se faktor jednou rozpustí, musí být zhruba do tří hodit použit. Velkou a častou chybou je, že se výrobek po vyndání z chladničky zahřeje a pak se znovu zchladí. Pokud dojde k výpadku elektřiny, nechte výrobky v lednici. Za předpokladu, že nebudete otevírat dveře, zůstanou chladné až několik hodin.

Vždy před použitím nového výrobku si přečtěte informace v příbalovém letáku, kde naleznete všechny důležité informace. Pokud si přesto nebudete jisti, nebojte se obrátit na odborníky hemofilických center nebo lékárníka.

(ave)

Zdroj:
https://hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop