Rodiče hemofiliků se často obávají toho, jaké bude mít tato porucha následky, až jejich potomek dospěje. Mezi nejčastější problémy patří poškození kloubů. Přitom je mu možné s pomocí několika opatření zabránit. Následující tipy poradí, jak snížit dopad hemofilie na klouby vaší ratolesti na minimum.
Krvácení do kloubů
Při hemofilii je narušena srážlivost krve a dochází tak k prodlouženému krvácení. V případě kloubů může krvácení vést k poškození kloubní výstelky i k „nahlodání“ chrupavky. Časem se na základě těchto změn rozvine zánět kloubu – artritida. Nejvíce ohroženými jsou kolena, lokty a kotníky.
Správná kombinace
Riziko poškození kloubů můžete snížit kombinací vhodné léčby a výživy, kontrolou tělesné hmotnosti, pravidelným cvičením a každoročními prohlídkami v léčebných centrech. Každé z následujících doporučení má nemalý význam, nejlepších výsledků ale dosáhnete, pokud je budete dodržovat všechny.
Léčba srážecím faktorem
Pro léčbu hemofilie existuje několik možných léčebných přístupů. Je ale nutné důsledně a dlouhodobě dodržovat plán léčby, který vašemu dítěti lékař stanovil. Jakmile si všimnete známek krvácení do kloubu, měly by být srážecí faktory podány co nejdříve. Jen tak zamezíte většímu poškození. Jak problém poznáte?
- Podle pocitu bublání nebo šimrání v oblasti kloubu.
- Cítí-li hemofilik ztuhlost, bolest nebo otok.
- Objeví-li se zteplání kůže nad kloubem.
- Kloub nelze zatížit.
Dieta a cvičení
Rodiče každého dítěte by se měli snažit, aby jejich ratolest byla zdravá a fit. U dětí s hemofilií to ale platí dvojnásob. Předcházet nadváze není v dnešní době jednoduché, zabráníte tím ale zbytečnému poškození kloubů. Při sestavování jídelníčku a přípravě pokrmů se řiďte pravidly zdravé výživy. Vhodná pohybová aktivita zase zpevní svaly, které pak budou kloub lépe podporovat a sníží se tím riziko krvácení do kloubů.
Poraďte se
V léčebném centru pro hemofiliky by lékaři měli sledovat i stav kloubů a jejich poškození. V případě jakýchkoliv pochybností se poraďte o vhodném cvičení a o prevenci dalšího krvácení s personálem centra. Dodržujte pravidelné prohlídky, které přispějí k udržení zdraví vašeho dítěte.
(hak)
Zdroj: www.thereforyou.com