Jak cvičit s hemofilií? Vibrujte!

Pohyb potřebuje každý. Hemofilici však mají výběr sportovních aktivit výrazně omezený. Jednou z možností pohybové aktivity u takto nemocných jsou i vibrace.
Jak cvičit s hemofilií? Vibrujte!

Co je vibrační cvičení? Jednoduše řečeno jde o procvičování různých částí těla na vibrační podložce. Při cvičení je možné na ní stát, sedět nebo ležet. Vibrace poskytují tělu podněty, které stimulují k žádoucímu nabírání kostní i svalové hmoty. Vlivem cvičení se zvyšuje síla svalů a pevnost kostí. Zlepšuje se i vytrvalost a celková kondice.

  • Vibrační cvičení je vhodné i pro děti a prospívá také seniorům.
  • Nedoporučuje se pouze těhotným ženám.
  • Lidé se zdravotním omezením by se měli před první lekcí poradit s lékařem. Kdyby se jim udělalo nevolno během cvičení nebo po něm, musejí to hned sdělit trenérovi nebo zdravotníkovi.

Třikrát týdně čtvrt hodiny? To přece dáte

  • Dá se vibračním cvičením zhubnout? Za určitých okolností ano.
  • Vibrace zmírní ztuhlost hlubokého zádového svalstva. Záda vás pak budou méně bolet.
  • Podpora krevního oběhu je další z mnoha efektů vibračního cvičení.
  • Lepší pružnost a ohebnost těla se dostaví, budete-li v tréninku vytrvalí. Nemusíte přitom cvičit do úmoru, stačí přibližně čtvrt hodiny třikrát týdně.

Ale pozor, vibrační cvičení pod odborným dohledem nemůžete zaměnit za pasivní sezení na zapnuté pračce nebo za jízdu autem po hrbolaté cestě. Aby vibrace přinášely zdravotní prospěch, musíte cvičit pod vedením vyškoleného instruktora.

Ani vibrace nejsou všemocné

Rozhodli jste se pro vibrační cvičení? Skvěle, přesto teď nemůžete většinu dne prosedět na gauči a svačit dorty. Vibrace vám samy o sobě kondici nezajistí. Vyvážená strava je nadále nezbytná a neměli byste zapomínat ani na pohyb na čerstvém vzduchu. Na zdraví neexistuje jednoduchý recept a jediný lék. Nejsou jím ani vibrace, i když je jejich přínos nesporný.

(pez)

Zdroje: 

https://hemophilianewstoday.com/2017/06/23/whole-body-vibration-increases-muscle-strength-bone-mineral-density-in-children-with-hemophilia-study-shows/

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/expert-answers/whole-body-vibration/faq-20057958

 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop