Jak „opravit“ poškozené klouby hemofilika?

Poškození kloubů je jednou z možných komplikací hemofilie, která může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu života.
Jak „opravit“ poškozené klouby hemofilika?

Poškození kloubů je jednou z možných komplikací hemofilie, která může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu života.

Od bolesti může pomoci ortoped

Ortopedický zásah může být velmi efektivní v léčbě bolesti a omezené hybnosti. Bolesti akutně vzniklé z opakovaných zakrvácení do kloubu mohou být odstraněny pomocí takzvané synovektomie. Od chronické bolesti související s nezvratným poškozením kloubu může ulevit náhrada kloubu. Všechny operační výkony musí být prováděny za adekvátní substituce faktorem.

Synovektomie

Jedná se o zákrok, při kterém je odstraněna synoviální výstelka, což je vnitřní vrstva kloubního pouzdra. Cílem tohoto zásahu je snížení počtu krvácivých příhod s přerušením bludného kruhu opakovaných krvácení a poškozování kloubů. Po svém odstranění kloubní výstelka opět dorůstá, nicméně už není tolik ztluštělá a napěchovaná krevními cévami jako před zákrokem.

K tomuto výkonu může být použito několik technik:

  1. Radionuklidová synovektomie – při této metodě je do kloubu vstříknuta radioaktivní látka ničící synoviální výstelku.
  2. Artroskopická synovektomie – jedná se o chirurgické odstranění výstelky za použití malých řezů a malé kamery, obvykle prováděná v celkové anestezii.
  3. Otevřená synovektomie – jedná se o klasickou chirurgickou metodu, kdy je výstelka odstraněna z otevřeného přístupu.

Přestože žádná z těchto metod vám nedává nový kloub, přinášejí určité výhody:

  • zmenšení bolesti,
  • zlepšení funkce kloubu,
  • snížení počtu krvácivých atak do kloubu,
  • zpomalení degenerativních procesů.

Náhrada kloubu

Tato metoda přichází v úvahu, je-li silná bolestivost kloubu a jsou-li díky snížené funkci ovlivněny běžné denní aktivity. Nejčastěji je tento zákrok využíván u kyčelního a kolenního kloubu. Například loket, rameno a kotník jsou vzhledem ke složitosti těchto kloubů nahrazovány méně často.

Při operaci je odstraněn kloub s částí přilehlé kostní hmoty a je nahrazen plastovými a kovovými náhradami. U těchto zákroků je opravdu důležitá spolupráce s hematologem, který zajistí adekvátní náhradu koagulačního faktoru. Po operaci je nezbytné dostatečné tišení bolesti, která by mohla brzdit časnou mobilizaci a následnou rehabilitaci.

Existují další techniky, povětšinou méně užívané při léčbě poškozených kloubů hemofilika:

  • cheilektomie – odstranění drobných kostních výrůstků kolem okrajů kloubní plochy;
  • artrodéza – tuhé spojení kloubu, které zanechává kloub nehybný a nebolestivý.

(boba)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop