Jak předejít krvácení, když mám hemofilii?

Předcházet problémům je daleko snazší než je řešit. U hemofilie to platí dvojnásob, protože krvácení může devastovat pohybový aparát nositele. Znáte základní pravidla, jak se vyhnout zbytečným krvácivým příhodám?
Jak předejít krvácení, když mám hemofilii?

Pokud máte hemofilii, měli byste se držet čtyř zásad:

  1. Dodržovat předepsanou léčbu.
  2. Včas rozpoznat krvácení.
  3. Být aktivní, ale opatrný.
  4. Dávat si pozor na léky bez předpisu.
  5. Předcházet domácím úrazům.

Ohrožení kloubů 

Krvácení do kloubu při absenci úrazu je nejčastější problém nositelů těžších forem nemoci. Může se objevit kdekoli, ale nejobvyklejší je v kolenou, loktech a hlezenních kloubech. Někteří hemofilici mají zkušenost, že jeden z jejich kloubů je postižen častěji než ostatní – nazývá se potom „cílový“. Příznaky tohoto problému mohou být:

  • teplo nebo pálení, které může přejít v krutou bolest, pokud není léčeno;
  • otok a zánět kloubu způsobené častými epizodami krvácení. Opakování potíží může vést k chronické bolesti a destrukci kloubu;
  • neochota miminek a dětí pohybovat končetinou z důvodu nitrokloubního krvácení. To se nejčastěji stává, když postižený jedinec začíná chodit.

Jak pomoci svalu

Dalším běžným příznakem hemofilie je krvácení do svalu za vzniku hematomu. Může být velmi mírné i vážné. K jeho signálům patří:

  • modřiny,
  • otok,
  • ztuhnutí nebo citlivost svalu,
  • bolesti, obzvláště pokud jsou postiženy velké svalové skupiny.

Je důležité zahájit léčbu injekcí srážecího faktoru, co nejdříve po začátku krvácivé epizody, ještě než se rozvinou příznaky. Někdy je krvácení i při léčbě obtížně zvladatelné. Časté opakování nebo vážnější zranění mohou vést ke komplikacím a větší krevní ztrátě.

Sport ano, ale s rozumem 

Správně zvolený sport je jedním z prostředků, které pomáhají nemoc zvládnout. Díky pohybu zůstávají svaly a klouby v dobré kondici, udržuje se tak i váha. Ale dříve než začnete vy nebo vaše dítě cvičit, musíte se naučit zacházet s injekcí srážecího faktoru. Případné krvácení pak může být rychle vyřešeno, díky čemuž nadělá méně škody na kloubech a svalech. Před startem je pro hemofiliky obzvláště vhodné rozehřátí a protažení, protože se pak snižuje pravděpodobnost zranění, a tedy i krvácení.

Správná volba

Některé sporty však představují vyšší riziko. Je lépe se jim vyhnout, pokud však o ně stojíte, je nutné aplikovat si srážecí faktor předem. Nebezpečný je především fotbal, hokej, vzpírání a bojové sporty. Zvýšené riziko znamenají tenis, basketbal a volejbal. Naopak vhodné jsou plavání, cyklistika (vždy s ochrannými pomůckami) a chůze.

Aby bylo doma bezpečno

Hlavní je předcházet pádům, kterým mohou nahrávat:

  • klouzavé podlahy a kusové koberce bez protiskluzu,
  • špatné osvětlení,
  • nábytek překážející v cestě,
  • elektrické kabely ležící na podlaze.

Škodit mohou také ostré hrany. U nábytku, který nemůžete odstranit, použijte ochranné kryty. Buďte opatrní při odklízení sněhu a ledu, chůzi po schodech apod. Pravidelně kontrolujte i obuv. Nutná je také opatrnost při užívání léků bez předpisu. Řeč je zejména o aspirinu, ibuprofenu a jiných nesteroidních antirevmatikách, tedy o běžných preparátech určených k tlumení bolesti a horečky. Mohou však zhoršovat projevy krvácení. Hemofilik by je bez souhlasu svého lékaře neměl vůbec používat. Dávejte si pozor i na bylinné přípravky, protože mnoho rostlin tyto látky přirozeně obsahuje (např. vrbová kůra).

Možnost profylaxe pro každého

Nezapomínejte na to, že klíčovou složkou léčby hemofilie je profylaxe – aplikace chybějícího srážecího faktoru, která zabraňuje krvácení a poškození kloubů. Profylaxe přibližuje složení krve normální krvi a umožňuje kaskádě srážecích bílkovin, aby chránila cévní řečiště při jeho porušení.

(pez)

Zdroj:
http://www.emedicinehealth.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop