Jak rozpoznat (nejen) u hemofilika konkrétní typ krvácení

Určit druh krvácení a poskytnout vhodnou první pomoc by měl zvládnout každý z nás. Jde o úkon, jehož včasné provedení může poraněnému zachránit život – a nemusí jít jen o hemofilika.
Jak rozpoznat (nejen) u hemofilika konkrétní typ krvácení

Určit druh krvácení a poskytnout vhodnou první pomoc by měl zvládnout každý z nás. Jde o úkon, jehož včasné provedení může poraněnému zachránit život – a nemusí jít jen o hemofilika. Jaké jsou tedy hlavní typy krvácení a jak je v rámci první pomoci zastavit?

Poranění kapiláry 

Kapiláry neboli vlásečnice jsou nejmenší cévy v těle. Jejich průměr je zhruba stejný jako průměr vlasů. Když drobné škrábnutí nebo říznutí naruší některou kapiláru, krvácení je velmi pomalé a slabé. Přirozené mechanismy srážlivosti krve dokážou toto krvácení zastavit během několika minut. Jako první pomoc postačí překrýt poranění náplastí nebo lehkým obvazem, aby do rány nepronikla infekce.

Žilní krvácení

Hlubší říznutí může narušit stěnu žíly. Žilní krvácení se pozná podle nepřetržitého, ale relativně pomalého vytékání tmavě červené krve. Nejlepším způsobem ošetření je přímý tlak na poraněné místo – samozřejmě s krytím buď sterilním čtverečkem, nebo alespoň čistým kapesníkem.

Na tepny pozor! 

K tepennému krvácení naštěstí dochází velmi vzácně, je však nejvíce nebezpečné. Pokud je narušená tepna, můžeme vidět jasně červenou krev, která pravidelně stříká z rány podle tepu srdce. Co dělat?

  • Ve většině případů je nejlepším způsobem pomoci přímý a velmi silný tlak na místo krvácení.
  • Jako první pomoc je vhodné zhotovit tlakový obvaz, můžeme přiložit i škrtidlo (pokud jej nemáme, poslouží silnější pruh látky, pásek apod.).
  • Tlak na tlakový bod nad místem poškození (směrem k srdci) přitiskne stěnu tepny ke kosti a zastaví krvácení. Jeho intenzita se zmenší, i pokud zvedneme poraněnou končetinu nad úroveň srdce.
  • Jestliže nedojde k zastavení tepenného krvácení, může během několika minut dojít k takové ztrátě krve, jaká ohrožuje dotyčného na životě.

Zástava tepenného krvácení tedy rozhodně patří k život zachraňujícím krokům první pomoci, které by měly být vykonány ještě před příjezdem rychlé záchranné služby.

(hak)

Zdroj: drbenkim.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop