Jak se dědí hemofilie? Ne vždy se dá v rodinné historii vystopovat

Každá buňka v lidském těle obsahuje struktury, které nazýváme chromozomy. Chromozom je dlouhý řetězec DNA. DNA je vlastně text – jde o zápis našich genů, které předurčují mnoho věcí. Například i to, kdo bude trpět hemofilií.
Jak se dědí hemofilie? Ne vždy se dá v rodinné historii vystopovat

O pohlaví rozhoduje spermie

Nejmenší pár lidských chromozomů se od těch ostatních liší. Určují totiž pohlaví každého z nás. V případě, že jsou v páru oba chromozomy X, jejich majitelkou je žena. Muži mají jen jeden chromozom X, ale na rozdíl od žen vlastní ještě chromozom Y. O tom, jaké bude mít dítě pohlaví, rozhoduje otcova pohlavní buňka – spermie. Pokud vajíčko oplodní spermie nesoucí chromozom X, narodí se holčička. Pokud spermie nese Y, narodí se chlapeček. Matčina vajíčka vždy obsahují jeden chromozom X.

Onemocněním trpí jen muži

Hemofilie patří mezi takzvaná X vázaná onemocnění. To znamená, že gen, který ji způsobuje, se nachází na chromozomu X. Proto tímto onemocněním trpí jen muži. Pokud totiž žena zdědí „chybné“ X, má vždy ještě zdravý gen na druhém chromozomu, který svou funkci zastane. Takovou ženu pak nazýváme zdravou přenašečkou – sama onemocněním netrpí, ale může gen předat svým dětem.

Otec, který je nemocný, předá všem svým dcerám poškozený chromozom X a svým synům chromozom Y.

  • Všechny dcery otce hemofilika tedy budou zdravé přenašečky.
  • Jeho synové dostanou chromozom X od matky, tudíž je nemoc vůbec nepostihne.

U matky, která je nositelkou chybného genu, je to o něco složitější. Polovině svých dětí teoreticky předá chybný gen. Existuje tedy:

  • 25% šance, že bude mít dceru přenašečku,
  • 25% šance, že se jí narodí syn s hemofilií,
  • 50% šance, že její děti tato nemoc vůbec nepostihne.

Hemofilie vás může postihnout i bez rodinné historie

Ne vždy se dá hemofilie v rodinné historii vystopovat. Je možné, že se dlouho dědila jen v ženské linii, a tudíž se neprojevovala. Druhou možností je, že chyba v genu vznikla nově při početí.

Pokud se ve vaší rodině objevila hemofilie, je důležité znát způsob, jakým se dědí. Jak žena, tak i muž nesoucí gen pro hemofilii mohou mít, díky moderní medicíně, zdravé děti. Je ale potřeba o tomto riziku vědět dopředu.

(mak)

Zdroj: www.hemophilia.ca

 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop