Jak se připravit na domácí léčbu hemofilie

Domácí léčba usnadňuje lidem s hemofilií život. Pokud se však pro ni rozhodnete, musíte se na ni dostatečně připravit. Její zahájení závisí na mnoha okolnostech.
Jak se připravit na domácí léčbu hemofilie

Kde a kdy začít

Ideální osobou, která může školit rodiče a jejich děti v domácí péči při hemofilii, je zdravotní sestra z hemofilického centra. Ta zná všechny stránky této poruchy srážlivosti. Hemofilická centra podporují zdravotní sestry ve školení každého, kdo chce umět podat koncentrát faktorů, tedy zejména rodičů a jejich dětí. Vyškolení rodiče si často sami přejí naučit své děti, jak si mají podat infuzi. Nicméně je rozumné, aby zdravotní sestřička dítě pozorovala a sama posoudila jeho dovednost.

Rodiče mohou začít s domácí terapií, už když je dítě malé. Musí však počkat, dokud nebude dostatečně zralé na to, aby spolupracovalo a snadno našlo vhodné žíly pro podání. Věk, kdy je dítě schopné si infuzi podat, se u jednotlivých dětí liší. Za ideální věk pro zahájení samoinfuzí se považuje osmý až devátý rok života. Přesto mohou rodiče zapojit potomky i dříve. Naopak mladiství někdy domácí léčbu odmítají.

Co je nutné promyslet

Rodiče a jejich děti by si měli dobře rozmyslet, jestli mají:

  • zájem převzít odpovědnost za léčbu, učit se nové věci a přijmout dohled odborníků z hemofilického centra,
  • odvahu dost dlouho v klidu sedět, spolupracovat a najít žílu pro aplikaci,
  • sílu přijmout zodpovědnost za domácí péči a udělat příslušné kroky,
  • základní znalosti o svém krvácivém onemocnění,
  • dostatek informací, jakou dávku faktorů si vzít, jak se infuze podává, jaká jsou rizika a možná úskalí domácí terapie,
  • potřebné dovednosti ke smíchání faktorů, napíchnutí žíly jehlou, k péči o žíly, k udržování čistých a sterilních nástrojů,
  • doma místo k aplikaci infuze, ukládání koncentrátu faktoru, k uložení nástrojů a jejich bezpečné likvidaci.

Dále by měli být schopni rozhodnout, kdy si infuzi podat samostatně, a kdy je naopak potřeba využít odbornou pomoc.

Pokud lidé s hemofilií předem zváží všechna hlediska a podstoupí školení v některém z hemofilických center, bude pro ně domácí léčba obrovským přínosem.

(ave)

Zdroj:
www.hog.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop