Jak šel čas s léčbou hemofilie

Od nepaměti existovali lidé, kteří trpěli nadměrným krvácením. Z historických pramenů víme, že jejich život byl většinou kratší, než bylo v dané době obvyklé. To už díky výsledkům moderní vědy neplatí a většina hemofiliků obývajících civilizovaný svět žije dlouho a aktivně.
Jak šel čas s léčbou hemofilie

Na počátku 20. století neexistoval žádný způsob, jak skladovat krev. Lidé s hemofilií, kteří potřebovali transfuzi, dostávali plnou čerstvou krev od některého z členů rodiny. Průměrná doba dožití u nich byla 13 let.

V roce 1926 američtí lékaři zjistili, že kromě transfuze plné krve hemofilici dobře reagují i na podání samotné plazmy. Plazma je krev zbavená krevních buněk. Tehdejší lékaři ji podávali hned, jakmile člověk s hemofilií začal samovolně krvácet do kloubů a svalů.

Do konce 50. let 20. století byla k transfuzím v nemocnicích používána zmražená plazma. Tato plazma obsahovala pouze malé množství srážecích faktorů. Proto bylo nutné, aby hemofilici dostávali obrovské objemy plazmy. Mnoho dětí, které zažily těžkou krvácivou příhodu, zůstalo invalidních. Nitrolební krvácení končívalo smrtí. Ještě v roce 1960 se hemofilici průměrně dožívali méně než 20 let.

Revoluce v léčbě – koncentráty srážecích faktorů

V roce 1964 popsal britský hematolog Robert MacFarlane proces srážení krve a úlohu jednotlivých srážecích faktorů. A v roce 1968 byl k dispozici první koncentrát faktoru VIII.

V 70. letech 20. století se práškové koncentráty obsahující faktory VIII a IX staly běžně dostupnými, což znamenalo revoluci v péči o osoby trpící hemofilií. Tyto koncentráty mohli mít hemofilici uloženy doma, sami si podávali infuze a netrávili už tolik času docházením do nemocnice.

Čím dál bezpečnější a účinnější

HIV, původce smrtelné choroby AIDS, se přenáší krví, a tedy i krevními produkty používanými při léčbě hemofilie. Potvrdilo se to v 80. letech 20. století. Přibližně polovina hemofiliků v USA se touto cestou HIV nakazila a tisíce jich zemřely. Prostřednictvím nakažených koncentrátů faktoru se přenášela také hepatitida (žloutenka) typu C, která poškozuje játra.

V 90. letech začaly být podávané faktory bezpečnější. Vědci vyvinuli metody, jak odhalit přítomnost virů a vyloučit riziko nákazy. Dalším pokrokem byly faktory vyrobené pomocí tzv. rekombinantních technologií, tzn. faktory, které nepocházejí z lidské plazmy.

Změnil se také celkový přístup k léčbě. Zatímco dříve se pouze „hasil požár“ – tzn. pacient dostával léčbu až po krvácení, dnes se stále více prosazuje profylaktický přístup a je snaha krvácení předcházet (tím ochránit především klouby hemofilika a umožnit mu plnohodnotný a kvalitní život). Léčba se začala „šít na míru“.

A budoucnost? V roce 2013 američtí vědci zahájili pokusy s genovou léčbou hemofilie. Pokrok zkrátka nelze zastavit.

(hah)

Zdroj:
www.hemophilia.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop