Hemofilik může sportovat i přes zimu, jen je potřeba zvolit vhodnou a bezpečnou aktivitu. Protože se v nepříznivém počasí nelze věnovat oblíbené chůzi, běhu a cyklistice, je vhodné vybírat z pestré nabídky indoorových sportů.
Než se rozhodnete
Předtím, než si vyberete pro vás tu pravou aktivitu, je na místě položit si několik otázek:
- Jak často se chci sportu věnovat?
- Došlo v minulosti ke krvácení? Které svaly či klouby jsou ohrožené?
- Jaké budou výdaje na pravidelné sportování?
- Na jaký stupeň fyzické zátěže jsem zvyklý?
Pokud jste delší dobu nedělali nic, začněte velmi zvolna. O svých plánech se můžete poradit i s trenérem, který vám vytvoří individuální plán.
Užívejte si bez rizika
Některé sporty jsou pro hemofiliky vhodnější, u jiných hrozí úraz a poranění, proto je lepší se jim vyhnout. Nabízíme výběr z těch bezpečnějších indoorových aktivit:
- Spinning je indoorovou variantou jízdy na kole. Stroje ovšem stojí na místě, vše probíhá pod vedením instruktora. Pohyb je ideální ke zlepšení činnosti oběhové soustavy i k posílení svalstva nohou, zad a hýždí. Během hodiny se vystřídají různé formy zátěže – od rychlé jízda (rovinky) přes pomalou vytrvalostní až k větší zátěži, která simuluje šlapání do kopce.
- Cvičení na míčích (fitball) využívá balon k posílení svalstva břicha a zad a ke zlepšení rovnováhy.
- Fitness neboli cvičení v posilovně. Je potřeba vybrat si vhodné stroje, ne každé posilování je pro hemofilika vhodné. Cvičební zátěž je dobré probrat s trenérem, který vám připraví vhodný program na míru. Můžete vyzkoušet například stepper, běžecký pás, veslařský trenažér, rotoped nebo cvičení s menšími činkami.
- Taj-či je spojení pomalého a důkladného provedení pohybů, vědomého dýchání a meditace. Jde o aktivitu velmi bezpečnou i pro hemofiliky.
- Pilates čili posilování s různými pomůckami i bez nich a zaměřené na střed těla je bez rizika, pokud je správně prováděno.
- Jóga znamená protažení všech svalových skupin a speciální práci s dechem. Opět může být pro hemofiliky bezpečná jen při správném provedení.
- Indoorové lezení na lezecké stěně lze též vyzkoušet. Sice hrozí riziko pádu, pod vedením zkušeného instruktora a při užití vhodného vybavení je ale toto nebezpečí velmi malé. Lezení může být vhodnou variantou pro mladé hemofiliky, kteří hledají dobrodružství.
Před každým cvičením je důležité začít protažením a zahřátím celého těla, což sníží riziko poranění. Pokud máte při výběru vhodného sportu pochybnosti, poraďte se s lékařem.
(hak)
Zdroj: www.hemophilia.org