Jak vybrat tu správnou školu pro hemofilika

Volba studijního oboru i vzdělávací instituce je pro nastartování kariéry zásadní. Kromě individuálních předpokladů a zájmů je však v případě hemofilika při výběru školy třeba zohlednit i další okolnosti.
Jak vybrat tu správnou školu pro hemofilika

Lékařská péče nablízku

Každému zájemci o studium se dnes nabízí mnoho možností při výběru školy – ať už v blízkosti jeho domova, nebo dále od rodičů. Jste-li hemofilik, rozhodně se zajímejte o vzdálenost nejbližšího hemofilického centra a dostupnost lékařské péče v místě svých budoucích studií. Je dobré se také zeptat, zda jsou „místní“ s kvalitou zdravotnických služeb spokojeni. Pokud se rozhodnete, že si chybějící faktor nebudete podávat sám, zjistěte si:

  • ordinační hodiny příslušného zdravotnického zařízení,
  • zda má dotyčný personál zkušenosti s aplikací faktoru,
  • kde a jak se bude srážecí faktor a jeho zásoby skladovat.

Na koleji

Typických univerzitních kampusů v americkém stylu zatím u nás mnoho nemáme. Ať už se ubytujete na koleji, nebo se rozhodnete pro „privát“, sledujte dopravní dostupnost (tramvaj, autobus, metro). Zaměřte se i na vzdálenost zastávek od fakulty a místa ubytování. Představte si, že vás jednoho školního dne z důvodu krvácení rozbolí koleno nebo kotník. Za takové situace několik kilometrů do školy pěšky neujdete. U vícepatrových budov je vhodné poohlédnout se po výtahu. Pokud si budete podávat chybějící faktor sám, zjistěte, zda ve svém pokoji budete mít ledničku, kde si lze zásoby faktoru ukládat.  

Bez sportu to nejde

Sportování ve škole je dobrý způsob, jak se zapojit do akademického života a seznámit se s novými lidmi. Navíc budete díky tréninkům udržovat své svaly a klouby v dobrém stavu. Vybírejte si sporty a aktivity, které vás příliš nezatíží a nezpůsobí následné zdravotní komplikace. Pro jistotu provozujte sport vždy s použitím ochranných pomůcek a nezapomeňte ani na protahovací a posilovací cviky.

S přihlédnutím k počasí

Pokud vás při každé změně počasí rozbolí kolena, vezměte při výběru školy v úvahu také regionální klima. Naše země sice není tak rozlehlá jako třeba USA, ale přece jen mezi Ostravou a Českými Budějovicemi rozdíly v počasí najdeme.

(hah)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop