Hemofilici a jedinci s jinými poruchami srážlivosti krve většinou velmi dobře vědí, jak se zachovat v případě vzniku náhlých krvácivých příhod. Jsou poučeni a dokážou rozlišit, kdy krvácení zvládnou vyřešit sami, a kdy je naopak třeba urychleně vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Ale co se týká léčby bolesti, bývá situace opačná. Tady si hemofilik tak jistý v kramflecích není. O účinných metodách léčby bolesti toho většina z nich často mnoho neví. A trpí pak zbytečně.
Trpí celá rodina
Po mnoho let byla bolest vnímána jako nevyhnutelná součást hemofilie a jedincům s touto nemocí výrazně ztrpčovala život. Každého člověka někdy v životě bolela pár dní hlava nebo třeba záda. Jenže zkuste si představit, že vás bolest provází 24 hodin denně 7 dní v týdnu. To už je opravdu k zbláznění!
Navíc ve skutečnosti se bolest nikdy netýká pouze jednoho člověka. Trpí i rodinní příslušníci a nejbližší přátelé hemofilika. Bolest jednoho člena rodiny současně zasahuje oblast:
- citovou,
- společenskou,
- finanční,
- duchovní a další.
Naštěstí dnes už existuje pomoc – jenom o ní vědět a říct si o ni.
Jak změřit bolest
Při návštěvě ordinace vám obvykle lékař nebo sestra změří:
- krevní tlak,
- tepovou frekvenci (počet tepů za minutu),
- teplotu,
- dechovou frekvenci (počet dechů za minutu).
Zaznamenané údaje pak lékař vyhodnotí. Přestože lékaře nejvíc zajímají tyto čtyři vitální (životní) funkce, je nejčastějším důvodem k vyhledání lékařské péče bolest. Rozpoznat bolest však není jednoduché. Krevní tlak změří lékař tlakoměrem, ale jak „změřit“ bolest? Jde to vůbec?
Za účelem zhodnocení míry bolesti vytvořili odborníci dotazníky. Dotazník vyhodnotí lékař na základě zodpovězení seznamu otázek a pozorováním chování dotyčného trpícího jedince (např. jestli je tato osoba schopna pohybu, nebo je kvůli bolesti upoutána na vozík). Výsledkem je jedna z hodnot na stupnici bolesti (nejčastěji od 1 do 10). Existují i další metody měření intenzity bolesti.
Cíl: kontrola bolesti
Bolest spojená s hemofilií a jinými krvácivými chorobami je dvojího typu:
- Akutní bolest – obvykle vzniká kvůli krvácení do kloubů a svalů, popřípadě jako následek chirurgického zákroku.
- Chronická bolest – je spojena s poškozením kloubů nebo jinými dlouhodobými komplikacemi krvácení.
Cílem kontroly bolesti je zvládání akutní i chronické bolesti a dosažení úlevy u léčeného. Lidé s bolestí a jejich rodiny by si měli uvědomit, že bolest je zvládnutelný stav. Proto netrpte tiše doma v koutě, ale řekněte si o pomoc. Oslovte svého lékaře a vypracujte společně plán léčby, který vám bude vyhovovat a hlavně přinese výsledky.
(hah)
Zdroj:
www.hemophilia.ca