Jakých chyb při aplikaci léku by se měli malí hemofilici vyvarovat?

Hemofilie různě závažného stupně postihuje již malé děti. Aby se předešlo komplikacím a děti mohly zdravě růst, je potřeba podávat lék obsahující chybějící faktor srážlivosti u dětí s těžkou formou nemoci pravidelně.
Jakých chyb při aplikaci léku by se měli malí hemofilici vyvarovat?

Hemofilie různě závažného stupně postihuje již malé děti. Aby se předešlo komplikacím a děti mohly zdravě růst, je potřeba podávat lék obsahující chybějící faktor srážlivosti u dětí s těžkou formou nemoci pravidelně. Profylaxe, tedy pravidelné podávání léku v určitých intervalech, ne až když dojde ke krvácení, je časově náročná. Při školení v hemofilických centrech se rodiče nebo starší děti naučí, jak léky aplikovat doma. Jakých chyb při aplikaci by se ale měly děti vyvarovat?

Domácí léčba šetří čas

Bylo prokázáno, že dlouhodobá profylaktická léčba hemofilie je pro zdraví malých hemofiliků prospěšná. Pravidelné dojíždění do hemofilického centra je ale časově náročné, děti i rodiče tráví dlouhý čas na cestách a v ordinacích a často zameškávají školní docházku. Domácí léčba je oproti tomu pohodlná a časově nenáročná. Děti jsou spolu s rodiči vyškoleni v hemofilických centrech a lék si mohou doma aplikovat, až když celou proceduru zvládají bez obtíží. Přesto má ale řada rodičů starosti, jestli domácí profylaktická léčba nepřináší jejich ratolestem nějaká rizika.

Při aplikaci léku je potřeba dodržovat určité zásady a vyhnout se tak všem možným rizikům aplikace. Jaké jsou nejčastější obavy a jak se jim vyhnout?

  • Infekce

Při aplikaci je důležitá důkladná hygiena. Prostor, kde dítě lék aplikuje, by měl být čistý, před aplikací si dítě nebo rodič důkladně dezinfikují ruce. Všechny pomůcky k aplikaci jsou jednorázové, ve sterilním balení. Dítě si připraví pomůcky i lék v naučených krocích a před vpichem jehly si důkladně dezinfikuje místo vpichu. Po vyjmutí jehly je třeba místo přelepit náplastí a chránit jej tak před možnou infekcí.

  • Aplikace léku mimo žílu

Po vpichu jehly lze před vlastním lékem aplikovat nejprve fyziologický roztok. V případě, že by byla jehla mimo žílu nebo žilní stěna byla nějakým způsobem narušena, objeví se hned vedle žíly boulička, která značí, že jde látka mimo žílu. Obvykle se také dostaví nepříjemný pocit pálení a tlaku. Proto je zapotřebí jehlu vyjmout, tlakem zastavit krvácení a vpíchnout znovu na jiném místě (ideálně do druhé ruky). Čím déle si ale hemofilik lék aplikuje, tím je zkušenější a k průniku jehly mimo žílu dochází minimálně.

  • Poranění sourozenců o použitou jehlu

Děti jsou zvídavé, a tak hrozí nebezpečí, že obzvláště mladší sourozenci budou chtít zjistit, co to ten bráška má za zajímavé hračky. Proto by měli rodiče malého hemofilika naučit a u mladších dětí dohlédnout na to, aby byly všechny použité pomůcky důkladně a bezpečně zlikvidovány. Veškeré použité jehly patří do plastového kontejneru se zdravotnickým odpadem, který by měl být umístěn mimo dosah dětí.

Není důvod se domácí profylaxe obávat. Zpočátku bude váš malý hemofilik potřebovat vaši podporu a dohled, ale odměnou za vaši společnou snahu vám bude brzy schopnost dítěte samostatně a bezpečně si aplikovat léčbu. Pokud budete mít jakékoliv dotazy nebo obavy, neváhejte se zeptat v hemofilickém centru.

(hak)

Zdroj: www.remedia.cz

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop