K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let.
K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let. V dnešní době však účinky některých z nich vyvolávají ostré diskuze – například beta-karoten v potravinových doplňcích pravděpodobně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu plic u kuřáků. U některých chorob je ovšem podávání vitaminů velmi prospěšné. Patří mezi ně i hemofilie.

Věčné "céčko"

Vitamin C je rozpustný ve vodě a díky tomu nehrozí jeho předávkování – při vyšším příjmu se vyloučí močí. Má široké spektrum účinků:

  • Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proteinu, který zajišťuje pevnost a odolnost svalů, kostí, zubů, cév a dalších orgánů.
  • Právě v cévách zajišťuje tvorbu pevné cévní stěny a tím zvyšuje její odolnost vůči mechanickým poraněním – působí jako prevence krvácení.
  • Dále podporuje vstřebávání železa nezbytného pro krvetvorbu, udržuje zdravé dásně, napomáhá hojení ran, účastní se imunitních reakcí a také působí jako antioxidant.

Denní doporučená dávka pro dospělé je kolem 100 mg. Kupodivu jeho hlavním denním zdrojem nejsou citrusové plody, ale brambory. Dále se ve vysokých koncentracích nalézá v ovoci (hlavně v citrusových plodech a granátovém jablku) a v zelenině (nejvíce v paprice).

Vitamin K je nezbytný

Hlavní funkcí vitaminu K je tvorba srážecích (ale i protisrážlivých) faktorů, je tedy nezbytný pro zástavu krvácení. U hemofiliků by neměl být ve stravě opomíjen. Při jeho nedostatku dojde k prohloubení poruchy srážlivosti krve. A které potraviny ho obsahují opravdu hodně?

  • listová zelenina (zelí, kapusta, špenát, salát atd.),
  • maso kuřecí i krůtí,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • kopřivový či zelený čaj,
  • některé druhy ovoce (maliny, ostružiny, mango, kiwi).

"Éčko" – ke škodě i užitku

Vitamin E je antioxidant, který pomáhá snížit hladinu LDL-cholesterolu a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy a infarktu myokardu. Zvýšený příjem tohoto vitaminu však může narušit funkci vitaminu K a porušit tím systém zástavy krvácení.

Vitaminy odjakživa hrály důležitou roli v zachování správné funkce lidského organismu. U hemofilie jsou důležité zejména vitamin C a K, které se velkou mírou podílí na zachování správné funkce cév a krevní srážlivosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop