K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let.
K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let. V dnešní době však účinky některých z nich vyvolávají ostré diskuze – například beta-karoten v potravinových doplňcích pravděpodobně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu plic u kuřáků. U některých chorob je ovšem podávání vitaminů velmi prospěšné. Patří mezi ně i hemofilie.

Věčné "céčko"

Vitamin C je rozpustný ve vodě a díky tomu nehrozí jeho předávkování – při vyšším příjmu se vyloučí močí. Má široké spektrum účinků:

  • Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proteinu, který zajišťuje pevnost a odolnost svalů, kostí, zubů, cév a dalších orgánů.
  • Právě v cévách zajišťuje tvorbu pevné cévní stěny a tím zvyšuje její odolnost vůči mechanickým poraněním – působí jako prevence krvácení.
  • Dále podporuje vstřebávání železa nezbytného pro krvetvorbu, udržuje zdravé dásně, napomáhá hojení ran, účastní se imunitních reakcí a také působí jako antioxidant.

Denní doporučená dávka pro dospělé je kolem 100 mg. Kupodivu jeho hlavním denním zdrojem nejsou citrusové plody, ale brambory. Dále se ve vysokých koncentracích nalézá v ovoci (hlavně v citrusových plodech a granátovém jablku) a v zelenině (nejvíce v paprice).

Vitamin K je nezbytný

Hlavní funkcí vitaminu K je tvorba srážecích (ale i protisrážlivých) faktorů, je tedy nezbytný pro zástavu krvácení. U hemofiliků by neměl být ve stravě opomíjen. Při jeho nedostatku dojde k prohloubení poruchy srážlivosti krve. A které potraviny ho obsahují opravdu hodně?

  • listová zelenina (zelí, kapusta, špenát, salát atd.),
  • maso kuřecí i krůtí,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • kopřivový či zelený čaj,
  • některé druhy ovoce (maliny, ostružiny, mango, kiwi).

"Éčko" – ke škodě i užitku

Vitamin E je antioxidant, který pomáhá snížit hladinu LDL-cholesterolu a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy a infarktu myokardu. Zvýšený příjem tohoto vitaminu však může narušit funkci vitaminu K a porušit tím systém zástavy krvácení.

Vitaminy odjakživa hrály důležitou roli v zachování správné funkce lidského organismu. U hemofilie jsou důležité zejména vitamin C a K, které se velkou mírou podílí na zachování správné funkce cév a krevní srážlivosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop