K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let.
K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let. V dnešní době však účinky některých z nich vyvolávají ostré diskuze – například beta-karoten v potravinových doplňcích pravděpodobně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu plic u kuřáků. U některých chorob je ovšem podávání vitaminů velmi prospěšné. Patří mezi ně i hemofilie.

Věčné "céčko"

Vitamin C je rozpustný ve vodě a díky tomu nehrozí jeho předávkování – při vyšším příjmu se vyloučí močí. Má široké spektrum účinků:

  • Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proteinu, který zajišťuje pevnost a odolnost svalů, kostí, zubů, cév a dalších orgánů.
  • Právě v cévách zajišťuje tvorbu pevné cévní stěny a tím zvyšuje její odolnost vůči mechanickým poraněním – působí jako prevence krvácení.
  • Dále podporuje vstřebávání železa nezbytného pro krvetvorbu, udržuje zdravé dásně, napomáhá hojení ran, účastní se imunitních reakcí a také působí jako antioxidant.

Denní doporučená dávka pro dospělé je kolem 100 mg. Kupodivu jeho hlavním denním zdrojem nejsou citrusové plody, ale brambory. Dále se ve vysokých koncentracích nalézá v ovoci (hlavně v citrusových plodech a granátovém jablku) a v zelenině (nejvíce v paprice).

Vitamin K je nezbytný

Hlavní funkcí vitaminu K je tvorba srážecích (ale i protisrážlivých) faktorů, je tedy nezbytný pro zástavu krvácení. U hemofiliků by neměl být ve stravě opomíjen. Při jeho nedostatku dojde k prohloubení poruchy srážlivosti krve. A které potraviny ho obsahují opravdu hodně?

  • listová zelenina (zelí, kapusta, špenát, salát atd.),
  • maso kuřecí i krůtí,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • kopřivový či zelený čaj,
  • některé druhy ovoce (maliny, ostružiny, mango, kiwi).

"Éčko" – ke škodě i užitku

Vitamin E je antioxidant, který pomáhá snížit hladinu LDL-cholesterolu a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy a infarktu myokardu. Zvýšený příjem tohoto vitaminu však může narušit funkci vitaminu K a porušit tím systém zástavy krvácení.

Vitaminy odjakživa hrály důležitou roli v zachování správné funkce lidského organismu. U hemofilie jsou důležité zejména vitamin C a K, které se velkou mírou podílí na zachování správné funkce cév a krevní srážlivosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop