K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let.

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let. V dnešní době však účinky některých z nich vyvolávají ostré diskuze – například beta-karoten v potravinových doplňcích pravděpodobně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu plic u kuřáků. U některých chorob je ovšem podávání vitaminů velmi prospěšné. Patří mezi ně i hemofilie.

Věčné "céčko"

Vitamin C je rozpustný ve vodě a díky tomu nehrozí jeho předávkování – při vyšším příjmu se vyloučí močí. Má široké spektrum účinků:

  • Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proteinu, který zajišťuje pevnost a odolnost svalů, kostí, zubů, cév a dalších orgánů.
  • Právě v cévách zajišťuje tvorbu pevné cévní stěny a tím zvyšuje její odolnost vůči mechanickým poraněním – působí jako prevence krvácení.
  • Dále podporuje vstřebávání železa nezbytného pro krvetvorbu, udržuje zdravé dásně, napomáhá hojení ran, účastní se imunitních reakcí a také působí jako antioxidant.

Denní doporučená dávka pro dospělé je kolem 100 mg. Kupodivu jeho hlavním denním zdrojem nejsou citrusové plody, ale brambory. Dále se ve vysokých koncentracích nalézá v ovoci (hlavně v citrusových plodech a granátovém jablku) a v zelenině (nejvíce v paprice).

Vitamin K je nezbytný

Hlavní funkcí vitaminu K je tvorba srážecích (ale i protisrážlivých) faktorů, je tedy nezbytný pro zástavu krvácení. U hemofiliků by neměl být ve stravě opomíjen. Při jeho nedostatku dojde k prohloubení poruchy srážlivosti krve. A které potraviny ho obsahují opravdu hodně?

  • listová zelenina (zelí, kapusta, špenát, salát atd.),
  • maso kuřecí i krůtí,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • kopřivový či zelený čaj,
  • některé druhy ovoce (maliny, ostružiny, mango, kiwi).

"Éčko" – ke škodě i užitku

Vitamin E je antioxidant, který pomáhá snížit hladinu LDL-cholesterolu a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy a infarktu myokardu. Zvýšený příjem tohoto vitaminu však může narušit funkci vitaminu K a porušit tím systém zástavy krvácení.

Vitaminy odjakživa hrály důležitou roli v zachování správné funkce lidského organismu. U hemofilie jsou důležité zejména vitamin C a K, které se velkou mírou podílí na zachování správné funkce cév a krevní srážlivosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.