K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let.
K životu s hemofilií patří i konzumace vitaminů

Popularita těchto potravinových doplňků v poslední době raketově stoupá. Blahodárný účinek vitaminů znali naši předkové již před tisícovkami let. V dnešní době však účinky některých z nich vyvolávají ostré diskuze – například beta-karoten v potravinových doplňcích pravděpodobně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu plic u kuřáků. U některých chorob je ovšem podávání vitaminů velmi prospěšné. Patří mezi ně i hemofilie.

Věčné "céčko"

Vitamin C je rozpustný ve vodě a díky tomu nehrozí jeho předávkování – při vyšším příjmu se vyloučí močí. Má široké spektrum účinků:

  • Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proteinu, který zajišťuje pevnost a odolnost svalů, kostí, zubů, cév a dalších orgánů.
  • Právě v cévách zajišťuje tvorbu pevné cévní stěny a tím zvyšuje její odolnost vůči mechanickým poraněním – působí jako prevence krvácení.
  • Dále podporuje vstřebávání železa nezbytného pro krvetvorbu, udržuje zdravé dásně, napomáhá hojení ran, účastní se imunitních reakcí a také působí jako antioxidant.

Denní doporučená dávka pro dospělé je kolem 100 mg. Kupodivu jeho hlavním denním zdrojem nejsou citrusové plody, ale brambory. Dále se ve vysokých koncentracích nalézá v ovoci (hlavně v citrusových plodech a granátovém jablku) a v zelenině (nejvíce v paprice).

Vitamin K je nezbytný

Hlavní funkcí vitaminu K je tvorba srážecích (ale i protisrážlivých) faktorů, je tedy nezbytný pro zástavu krvácení. U hemofiliků by neměl být ve stravě opomíjen. Při jeho nedostatku dojde k prohloubení poruchy srážlivosti krve. A které potraviny ho obsahují opravdu hodně?

  • listová zelenina (zelí, kapusta, špenát, salát atd.),
  • maso kuřecí i krůtí,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • kopřivový či zelený čaj,
  • některé druhy ovoce (maliny, ostružiny, mango, kiwi).

"Éčko" – ke škodě i užitku

Vitamin E je antioxidant, který pomáhá snížit hladinu LDL-cholesterolu a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy a infarktu myokardu. Zvýšený příjem tohoto vitaminu však může narušit funkci vitaminu K a porušit tím systém zástavy krvácení.

Vitaminy odjakživa hrály důležitou roli v zachování správné funkce lidského organismu. U hemofilie jsou důležité zejména vitamin C a K, které se velkou mírou podílí na zachování správné funkce cév a krevní srážlivosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop