Když hemofilik potřebuje invalidní vozík

Hemofilie je sice nemocí krevního srážení, v jejím průběhu může ale dojít i k těžkému poškození kloubů a k následné invaliditě. Zajímá vás, za jakých podmínek mají hemofilici nárok na invalidní vozík?
Když hemofilik potřebuje invalidní vozík

Hemofilie je sice nemocí krevního srážení, v jejím průběhu může ale dojít i k těžkému poškození kloubů a k následné invaliditě. Zajímá vás, za jakých podmínek mají hemofilici nárok na invalidní vozík?

Jedním z nepříjemných projevů hemofilie je krvácení do kloubů, často i při sebemenším úrazu. Je-li tento jev opakovaný, ohrožuje hemofiliky vznikem poškození kloubů známým jako hemofilická artropatie. Ta může v těžších případech vést i k neschopnosti kloubem pohybovat a následně k invaliditě. V zájmu pacientů i lékařů je tomuto stavu se vyhnout. V některých případech ale nezbývá jiné řešení než invalidní vozík – ten je pak jedinou možností hemofilika, jak se samostatně pohybovat a nebýt odkázán na pomoc okolí.

Kdo rozhoduje 

Mechanické i elektrické vozíky patří mezi takzvané kompenzační pomůcky.

  • Předepsat je pacientovi může lékař, který zná podrobně jeho zdravotní stav – nejčastěji jde o specialistu z oboru rehabilitačního lékařství, ortopedie nebo vnitřního lékařství.
  • Aby byl vozík uhrazen z prostředků zdravotního pojištění, vyplní navrhující lékař poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, který musí být následně schválen revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
  • Pokud pojišťovna schválí potřebu invalidního vozíku, může být pacientovi zapůjčen. Podmínkou je, aby jeho mentální i tělesné schopnosti odpovídaly zákonu o pohybu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb.).

Mechanický, nebo elektrický?

Nárok na mechanický vozík je na určitý čas přiznán pacientům s postižením jedné dolní končetiny (při jeho předání je uveden počet měsíců). Pro nemocné s postižením obou dolních končetin, kdy není možný samostatný pohyb, je vozík určen pro trvalé použití. Nárok na přiznání elektrického vozíku mají pacienti, kteří splňují následující podmínky:

  • Obě dolní končetiny jsou postiženy natolik, že pacient není schopen samostatného pohybu, a zároveň jsou postiženy i horní končetiny, takže dotyčný nemůže ovládat mechanický vozík.
  • Jsou postiženy obě dolní končetiny a současně je přítomno závažné chronické interní onemocnění, které neumožňuje zvýšit fyzickou zátěž.
  • Pacient je schopen samostatně a bezpečně ovládat elektrický vozík v silničním provozu. Součástí žádosti je i vyšetření zraku.

Žádost o přiznání elektrického vozíku podává navrhující lékař, dostane se k příslušnému reviznímu lékaři a definitivně je schválena ústředím zdravotní pojišťovny.

(hak)

Zdroje:
www.vozickari-ostrava.cz

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop