#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Když hemofilik potřebuje zředit krev

Infarkt, mozková mrtvice, hluboká žilní trombóza. To jsou nemoci spojené se zvýšenou srážlivostí krve, a hemofilikům se proto obvykle vyhýbají. Není tomu tak ale vždy.
Když hemofilik potřebuje zředit krev

Všechny výše zmíněné stavy patří mezi kardiovaskulární onemocnění. Ta tvoří celosvětově nejčastější příčinu smrti. Jedním z faktorů podílejících se na jejich vzniku je zvýšená srážlivost krve. Může být vrozená, ale i když tento genetický předpoklad nenosíme, jsme ohroženi vznikem sraženin, které mohou ucpat cévy a skončit i smrtí. Rizikové faktory jako cukrovka, kouření, obezita nebo vysoký tlak totiž vedou k poškozování cévní stěny a toto narušení zase ke tvorbě krevních sraženin.

Ředění krve na míru

Aby se snížilo nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění, je rizikovým pacientům podávána tzv. antikoagulační léčba, běžně nazývaná „ředění krve“. Co o ní víme?

  • Protože je kaskáda koagulace složitá, lze ji ovlivňovat na více místech, a tak existuje celá řada protisrážlivých léků s různými mechanismy účinku.
  • Část z nich působí například na krevní destičky, jiné na některý ze zhruba 13 srážecích faktorů.
  • Dávka protisrážlivé látky musí být vypočítána přesně na míru pacientovi a stav jeho krve je pravidelně kontrolován, aby nedošlo k příliš velkému zředění a člověk nebyl ohrožen krvácením.

Nebezpečný paradox hemofiliků

Lidé s hemofilií mají srážlivost krve sníženou, a jsou proto před kardiovaskulárními nemocemi do určité míry chráněni. Procento hemofiliků, kteří zemřou na infarkt či mrtvici, je ve srovnání s běžnou populací výrazně nižší. V posledních letech však vzrůstá. Příčinou je to, že díky stále lepším metodám na zvládnutí hemofilie se tito lidé dožívají vyššího věku, kdy riziko kardiovaskulárních komplikací roste. Paradoxně tak může nastat situace, kdy člověk potřebuje krev současně ředit i podporovat její srážení. S trochou nadsázky zde můžeme krev přirovnat ke zraku. Když mladý člověk vidí špatně na dálku a ve stáří přestává vidět i na blízko, neznamená to, že by se jeho dva problémy „vynulovaly“ – potřebuje zkrátka dvoje brýle.

Stále mnoho otazníků

Kromě vysokého věku mohou riziko vzniku krevní sraženiny zvyšovat i další stavy. Jsou to nejčastěji:

  • fibrilace síní (srdeční síně se nestahují, ale jen se „chvějí“ a krev stagnuje v jejich záhybech),
  • umělé srdeční chlopně,
  • závažná ateroskleróza srdečních tepen („angina pectoris“),
  • přítomnost nitrožilních katétrů na podávání srážecího faktoru.

Problémem v těchto situacích je to, že zatímco krev hemofilika má sníženou srážlivost obecně a „všude stejně“, v jeho oběhu existují konkrétní místa, kde riziko vzniku sraženiny vzroste natolik, že hemofilii převýší. Lékařům se v těchto situacích nabízí široká škála možností, ale zatím žádná nebyla vyhodnocena jako nejlepší. Léčba se tedy šije pacientovi na míru a upravuje se až na základě prvních výsledků. V budoucnu bude zajisté třeba otázku antikoagulace u hemofiliků lépe zmapovat, neboť si ji lékaři budou muset pokládat stále častěji.

(luko)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
blackwellpublishing.com

Novinky

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Krvácivé poruchy v čele s hemofilií mají tradičně svůj „den“ 17. dubna. Při této příležitosti jsou dominanty světových metropolí i menších měst nasvíceny barvou krve. U symboliky to ale nekončí, pořádá se i řada osvětových akcí, které jsou vždy spojeny s nějakým mottem. Jaké si letos zvolil jejich globální pořadatel a jaké domácí?
15. 4. 2025
Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop