Když jde hemofilikovi o život, zachránit ho může identifikační prvek

Úraz, nehoda na silnici nebo cévní mozková příhoda mohou mít u osob s vrozenou poruchou srážlivosti krve fatální následky. Informace o tom, že je dotyčný hemofilikem, umožňuje záchranářům poskytnout rychlou a vhodnou pomoc.
Když jde hemofilikovi o život, zachránit ho může identifikační prvek

Pro hemofilika, který se ocitne v situaci, kdy je krvácením ohrožen na životě, je klíčové, aby mu byl co nejrychleji podán srážecí faktor a byl odvezen na specializované pracoviště. Tento postup mu může zachránit život nebo zabránit závažným problémům souvisejícím zejména s vnitřním krvácením.

„Důležité je, aby záchranáři věděli, že se jedná o osobu s krvácivým onemocněním. Kdysi jsem volala rychlou záchrannou službu k synovi s bolestmi hlavy, a i přesto, že jsem záchranáře informovala o jeho hemofilii, minimálně 45 minut se domlouvali s dispečinkem, kam ho mají odvézt. Nakonec ho místo do hemofilického centra odvezli do spádové nemocnice. Naštěstí to nebylo krvácení do mozku,“ líčí svoji zkušenost Silvie Bereňová, maminka dnes již dospělého muže hemofilika.

Díky aktivitám Českého svazu hemofiliků a doporučením pro ošetření urgentních stavů u lidí s krvácivým onemocněním by však již čeští záchranáři v takových situacích měli vědět, jak vhodně postupovat. (Více se dočtete v článku na webu Českého svazu hemofiliků.) 

Proč a jak označovat osoby s krvácivým onemocněním?

Jasné označení hemofilika – například identifikačním náramkem nošeným na zápěstí − umožní záchranářům hned od jejich příjezdu na místo zahájit správný postup pomoci.

Náramek je viditelný, má jednotnou podobu a není potřeba ho hledat v osobních věcech. Údaje na náramku obsahují typ krvácivého onemocnění, hemofilické centrum, do kterého pacient spadá, a telefonický kontakt na něj.

Další formou identifikace jsou průkazy vydávané Českým svazem hemofiliků nebo samolepky určené na kartu pojištěnce. Naopak nevhodným způsobem označování hemofiliků je podle záchranářů například označování bezpečnostních pásů v autě. Vysvětlení je jednoduché – na daném místě nemusí vždy sedět jen pacient s poruchou srážlivosti krve.

Co je zásadní, pokud jde o první pomoc hemofilikovi?

Podání srážecího faktoru je v případě nehody či úrazu zásadním krokem v první pomoci hemofilikovi. Některá zranění ovšem nemusí být na první pohled viditelná nebo nevypadají jako závažné úrazy. Jasné označení nemocného je proto klíčové, aby záchranář mohl zvolit adekvátní a rychlý způsob pomoci. Rutinní ověřování, zda zraněný není hemofilik, v praxi neprobíhá a ani není reálné.

V České republice je registrováno více než tisíc hemofiliků. Praktickou pomoc s jejich identifikací poskytují pacientské spolky, které aktivně spolupracují se zdravotnickými záchrannými službami, aby urgentní péče o hemofiliky byla jednotná a efektivní.

Podrobné informace o identifikátorech naleznete na webu Českého svazu hemofiliků.

(pak)

 

Zdroje:

https://www.denik.cz/z_domova/hemofilici-ziji-normalnim-zivotem-ale-maji-obavy-z-nehod-mohou-vykrvacet-20170426.html

http://www.florence.cz/zpravodajstvi/aktuality/hemofilici-diskutovali-se-zachranari-spravny-postup-pri-nehode-muze-hemofilikovi-zachranit-zivot/

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop