Když stres ohrožuje hemofilika

Současná doba klade na člověka velké nároky. Jedince s poruchou krevní srážlivosti navíc zatěžují omezení spojená s onemocněním. Na náladě nepřidá ani vědomí nutnosti celoživotní léčby. To vše může být příčinou škodlivě působícího stresu. Jak ho rozpoznat, a hlavně řešit?
Když stres ohrožuje hemofilika

Stres je způsob, jímž tělo reaguje na nebezpečí. Projevuje se v různých podobách a pomáhá nám zdolávat výzvy, které život přináší. V přírodě existují dvě základní stresové reakce – boj a útěk.

Rozlišují se dva typy stresu:

  1. Krátkodobý stres. Lze ho považovat za užitečný. Umožňuje koncentrovat energii a vyřešit problém. Díky němu dokážeme náročný pracovní úkol zvládnout  během několika málo dní. Jiným příkladem je stres, který pomáhá studentům před zkouškou zmobilizovat síly a následně ji úspěšně absolvovat.
  2. Dlouhodobý stres. Poškozuje zdraví. Tělo po každém výkonu potřebuje čas na odpočinek a regeneraci. Dlouhodobý stres znemožňuje „dobití baterek“, a proto si často vybírá daň právě na zdraví. 

Různorodé příčiny

Příčiny stresu bývají tělesné, duševní i citové. Navíc co je stresující pro jednu osobu, může být pro někoho jiného odpočinkem. Příčina stresu může být jak nepříjemná, tak také příjemná. Mezi příjemné stresové situace patří například svatba, narození dítěte nebo výhra v loterii. Nepříjemně stresující bývá nemoc, ztráta zaměstnání nebo rozpad partnerského vztahu. Neblahé důsledky mívá také stres z vyčerpávajícího zaměstnání, kdy se každý den vracíte z práce jako vymačkaný citron. Ale i taková ztráta klíčů od auta dokáže člověka pořádně rozrušit.

Od napětí po nespavost

Nejčastěji stres prozradí následující příznaky:

  • napětí ve svalech,
  • bušení srdce,
  • nevolnost,
  • bolesti hlavy,
  • únava,
  • podrážděnost,
  • sexuální problémy,
  • nespavost.

Vždy je třeba podstoupit lékařské vyšetření, neboť tyto příznaky mohou být způsobeny mnoha jinými chorobami. Návštěvu lékaře neodkládejte. Vysoký krevní tlak, vyvolaný stresem, může vést až k infarktu myokardu!

Jak z toho ven

Máte mnoho možností, jak se zbavit stresu, nebo ho alespoň snížit na přijatelnou míru.

  • Obzvláště vhodné jsou procházky v přírodě, nejlépe s domácím mazlíčkem.
  • V náročných situacích se nestyďte navštívit psychologa. Tito odborníci jsou tu právě pro vás.
  • Rozhodně neřešte své problémy pomocí lahve alkoholu nebo užíváním drog. Přinášejí víc škody než užitku.

Stres a krvácení

Stejně jako jiné zdravotní potíže i poruchy srážlivosti krve a s nimi spojená bolest a další nepříjemnosti způsobují stres. Mnoho lidí naopak věří, že příliš mnoho stresu vede k většímu krvácení. Tato skutečnost však dosud nebyla prokázána.

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop