Kombinace hemofilie a obezity znamená velké zdravotní riziko

Moderní svět stále přibývá na váze. Vědci odhadují, že za několik desítek let se obezita stane nejčastější chorobou vyspělých zemí.
Kombinace hemofilie a obezity znamená velké zdravotní riziko

Moderní svět stále přibývá na váze. Vědci odhadují, že za několik desítek let se obezita stane nejčastější chorobou vyspělých zemí. Kila navíc působí negativně nejen na naše zdraví, ale i na psychickou pohodu. Je samozřejmé, že mezi pacienty s nadváhou nalezneme i mnoho hemofiliků – u nich pak tento jev komplikuje průběh jejich hlavní choroby a tou je porucha srážení krve.

Hledání souvislostí 

Podle BMI se nadváha hodnotí v intervalech od 25 do 29,9 a obezita je při BMI > 30. Křivka zdravotních rizik přitom plynule stoupá se zvyšující se váhou. Hlavní otázkou však zůstává, zda jsou hemofilici obézní častěji než zbytek populace. Bohužel stále neznáme uspokojivou odpověď. Ze studií vyplývá, že hemofilici trpí obezitou stejně často jako zbytek populace, někdy dokonce i častěji. Ale pro jasnou spojitost hemofilie a vyššího výskytu obezity zatím nebyl nalezen přesvědčivý důkaz.

Nebezpečí pro tělo 

Obezitu doprovází opravdu široké spektrum zdravotních komplikací. Mezi ty nejdůležitější v souvislosti s hemofilií patří:

  • rychlejší rozvoj osteoartrózy,
  • vyšší riziko nitrokloubního krvácení,
  • cukrovka,
  • vysoký krevní tlak,
  • nutnost podávat větší množství srážecích faktorů,
  • nadměrná zátěž nosných kloubů a vyšší riziko krvácení do nich.

Zajímavostí je, že hemofilik trpící obezitou je díky své nemoci nejspíše částečně chráněn proti vzniku ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Ochranným faktorem se zdá být porucha srážení krve, ale vše je nutné ještě potvrdit dalším výzkumem.

Boj s přebytečnými kilogramy 

Mnoho kil navíc přináší zdravotní rizika, která významně zkracují život – a nezáleží na tom, zda je pacient hemofilik, nebo ne. Příčinou obezity nejčastěji bývá nezdravý životní styl. Pokud se rozhodnete zatočit s nadváhou, měli byste kontaktovat svého lékaře a domluvit s ním vhodný plán redukční kúry. Bude nejspíše nutné upravit i terapii koagulačními faktory.

(holi)

Zdroj: www.ajpmonline.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop