Krvácení do bedrokyčelního svalu může zanechat trvalé následky. Jak ho poznat?

Náhle vzniklé bolesti třísla, neschopnost postavit se na končetinu a natáhnout ji v kyčli, poruchy citlivosti stehna. Tím vším se může projevit krvácení do bedrokyčelního svalu, jež může znamenat i výrazné ztráty krve a vyústit až do šokového stavu. Proto je potřeba co nejrychleji rozeznat varovné příznaky těchto komplikací a v případě podobných obtíží ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Krvácení do bedrokyčelního svalu může zanechat trvalé následky. Jak ho poznat?

Bedrokyčelní sval, latinsky musculus iliopsoas, je složen z velkého bederního svalu (musculus psoas) a kyčelního svalu (musculus iliacus). Jeho větší část je ukryta hluboko v břišní dutině a pánvi. Sval začíná na bederních obratlech a lopatě kosti kyčelní, probíhá tříslem a upíná se na stehenní kost. Iliopsoas je velmi důležitý pro pohyb, protože umožňuje ohýbat končetiny v kyčli. Spolu s hýžďovými svaly také stabilizuje páteř a pánev a umožňuje vzpřímený stoj.

U hemofiliků může být bedrokyčelní sval místem krvácení. Ve většině případů je způsobené vlivem úrazu, ovšem u pacientů s těžší formou hemofilie se může, byť vzácně, jednat o spontánní projev nemoci, tedy bez zjevné vyvolávající příčiny.

„Krvácení do bedrokyčelního svalu nepatří mezi nejčastější lokalizace krvácení, ale je velmi obávané. Pokud se objeví, může být velmi závažné a je potřeba co nejdříve zahájit léčbu,“ říká MUDr. Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Čtěte také:
Spontánní krvácení: ničí svaly více, než se dosud zdálo

Varovné příznaky krvácení u hemofiliků

Do svalu může uniknout velké množství krve a způsobit závažné komplikace, proto je důležité znát konkrétní příznaky. Mezi nejčastější známky možného krvácení patří:

  • náhle vzniklá bolest v třísle,
  • pokrčení končetiny v kyčli vlivem dráždění svalu,
  • neschopnost aktivního natažení končetiny,
  • neschopnost pohybu,
  • poruchy citlivost kůže na vnitřní straně stehna.

Bolest typicky vystřeluje do třísla a stehna, může se ale objevit i v oblasti břicha a dolní části zad. „V rámci edukace pacientů zmiňujeme i tuto možnou lokalizaci krvácení. Pacienti jsou poučení, že při jakékoliv nezvyklé bolesti nebo při obtížích s chůzí by si měli aplikovat koncentrát faktoru a co nejdříve vyhledat lékaře. Ten pak rozhodne o dalších vyšetřeních. Obvykle jde o ultrazvuk břicha a třísla, popřípadě vyšetření CT či magnetickou rezonancí. Pokud se krvácení v této oblasti potvrdí, následuje hospitalizace a další léčba na lůžku,“ uvádí MUDr. Zápotocká.

Ve většině případů se daří komplikacím předcházet. Důležité je včasné odhalení krvácení a zahájení léčby, tedy podávání faktorů a pozvolná rehabilitace. „Nicméně někdy už při odhalení krvácení může být jeho velikost extrémní, dochází i ke krvácení kolem svalu (do tzv. retroperitonea) a léčba může být časově velmi náročná,“ doplňuje hematoložka MUDr. Zápotocká.

Komplikace krvácení mohou být závažné

Jak už bylo zmíněno, iliopsoas je poměrně velký sval a při krvácení do něj může uniknout velké množství krve a způsobit až závažný šokový stav. Krev v dutině břišní také může způsobit útlak střevních kliček a poruchu jejich funkce. Velká ztráta krve i porucha střevní pasáže patří mezi velmi závažné, často život ohrožující komplikace, proto je v případě obtíží potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc!

Krvácení do svalu může také zanechat trvalé následky v podobě jizev a následných bolestí při pohybu nebo poškození nervů, které se projeví poruchami citlivosti na vnitřní straně stehna. Komplikacím je lepší předcházet, v případě krvácení do iliopsoatu to platí dvojnásobně. Účinnou metodou v prevenci je profylaktické podávání faktorů srážení, které výrazně snižuje riziko těchto obtíží.

(holi)

Zdroje:

  1. https://www.haemophilia.org.au/publications/national-haemophilia/2018/no-204-december-2018/iliopsoas-muscle-bleeds
  2. https://www.hog.org/handbook/article/3/33/bleeds-in-the-muscles-of-the-pelvis-iliopsoas-bleeds

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop