Krvácení do kloubu: nepodceňujte varovné signály

Krvácení do kloubů patří mezi relativně časté komplikace hemofilie. Dokážete tuto potíž rozpoznat? A je možné jí předcházet?
Krvácení do kloubu: nepodceňujte varovné signály

Krvácení do kloubů patří mezi relativně časté komplikace hemofilie. Dokážete tuto potíž rozpoznat? A je možné jí předcházet?

Výše uvedená potíž nejčastěji postihuje lokty, kolena a kotníky. Může se ale objevit i v rameni, zápěstí, v kyčli nebo mezi články prstů. Je nutná léčba, aby nedošlo k trvalému poškození kloubu. Abychom ale s terapií vůbec mohli začít, musíme nejprve krvácení poznat. Jaké jsou časné příznaky?

  • Aura, což je zvláštní a těžko popsatelný pocit, který některé lidi s hemofilií varuje, že krvácí.
  • Mravenčení nebo bublání v kloubu.
  • Narůstající tlak v postiženém místě způsobující bolest.
  • Pocit tepla vycházející z vnitřku kloubu.
  • Zdánlivě bezdůvodná rozmrzelost nebo plačtivost malých dětí s hemofilií.

Další šance na podchycení problému

Jestliže se objeví některý z výše uvedených symptomů, a obzvlášť pokud mu předcházel náraz do kloubu, není na co čekat. V případě, že se vám nepodaří podchytit potíž včas, mohou se objevit pozdní známky krvácení. Patří mezi ně:

  • zvýšená teplota kůže v okolí kloubu,
  • ztuhlost a bolestivost,
  • otok,
  • omezení pohybu.

Malé děti se budou chovat tak, aby postiženou končetinu nemuseli používat, a budou namáhat hlavně tu druhou, tedy zdravou ruku nebo nohu.

Pomůže faktor a chlad 

Jako první pomoc funguje podání srážecího faktoru. Jak přesně postupovat v případě, že máte na krvácení do kloubu podezření, vám poradí lékař. Jinak lze pomoci tím, že na postižené místo přiložíte pytlík s ledem či mraženou zeleninou zabalený do utěrky – nikdy nepřikládejte led přímo na pokožku. Nepomůže to sice krvácení zastavit, to umí jen faktor, ale chlad utlumí bolest. 

Sport jako prevence

S poraněným kloubem nejprve pokud možno nehýbejte. Poskytnete tak srážecím faktorům čas krvácení zastavit. Jakmile akutní bolest poleví, začněte s procvičováním. Pravidelný trénink umožní kloub používat tak jako dřív. Také posílí svaly a ty pak působí jako prevence dalšího krvácení.

Ideální je těmto problémům úplně předcházet. Zhubněte nadbytečná kila, abyste klouby nezatěžovali víc, než je nutné. Vyhýbejte se aktivitám, které představují zbytečné riziko, a pokud se chystáte na potencionálně nebezpečný sport, aplikujte srážecí faktor předem.

(mak)

Zdroj: www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop