Krvácení do kloubů: příznakem může být i mravenčení

Přichází stejně tak často, jako náhle. Žádný hemofilik nedokáže předvídat, kdy krvácení do kloubu nastane. Poměrně běžná komplikace této nemoci se totiž objevuje i bez předchozí zjevné příčiny či poranění. Včasné nasazení léčby však může zabránit nejhoršímu.
Krvácení do kloubů: příznakem může být i mravenčení

Hemofilie je genetická porucha charakterizovaná sníženým množstvím nebo úplným chyběním jednoho ze srážecích proteinů v plazmě. Nedostatek faktoru VIII (hemofilie A) a faktoru IX (hemofilie B) jsou v populaci nejčastější. Tento problém postihuje většinou muže, protože nemoc je vázaná na chromozom X. Celosvětový výskyt se odhaduje na 1 : 7500 živě narozených chlapců. Porucha se objevuje napříč všemi rasami a etnickými skupinami. Nedostatek faktoru VIII je 4× častější než faktoru IX – ovšem klinické projevy i dědičnost jsou stejné.

  • Nízká hladina srážecích proteinů zabraňuje tvorbě pevné, fibrinové sraženiny.
  • Osoby s hemofilií nekrvácejí rychleji než ostatní, spíše krvácejí déle a bez přerušení.
  • Tvorba sraženiny je zpomalená. Pokud není léčba zahájena včas, může dojít k významné ztrátě krve.

Někdo je na tom líp, jiný hůř 

Normální plazmatické hladiny faktoru VIII a IX jsou v rozmezí 50 až 150 %. Jedinci, kteří mají méně než 1 % faktoru, se považují za těžké hemofiliky. Časté jsou u nich spontánní krvácivé epizody, zejména do kloubů. Osoby s úrovní faktoru 1 až 5 % lze označit jako střední hemofiliky. U těchto osob se může vyskytnout krvácení z menších poranění. Lidé s více než 5% hladinou faktoru jsou považováni za lehké hemofiliky a krvácí pouze po významném poranění nebo chirurgickém zákroku. Některé ženy (tzv. přenašečky) mohou mít rovněž nižší plazmatické hladiny faktorů, a tak mohou vykazovat příznaky lehké hemofilie.

Nepodceňujte varovné signály

Omezený rozsah pohybu a stížnosti na bolesti nebo mravenčení svědčí o nástupu krvácení do kloubu, často bez vnějších známek krvácení. Je to optimální čas pro zahájení léčby tak, aby nedošlo k rozvoji poškození kloubu. Extrémní bolest, otok a místně zvýšená teplota jsou již příznaky pokročilého krvácení, které může vést k nezvratným poškozením. Každá situace vyžaduje okamžité zhodnocení a zásah. Nebezpečí z prodlení tkví v:

  • krvácení do uzavřeného prostoru,
  • útlaku životně důležitých tkání.

Zásadní je rychlost

Léčba spočívá v nahrazení chybějícího faktoru. Hemofilikům se podávají nitrožilní infuze, které obsahují koncentrát chybějícího faktoru. Konkrétní dávky faktoru, další léky a lékařské postupy závisí na místě a závažnosti krvácení. Rychlost podání je zásadní. Čím dříve je terapie zahájena, tím menší je riziko vzniku závažných poškození.

Podání koncentrátu je řešením nastalého problému. Hemofilici by však vždy měli dbát zvýšené pozornosti a rizikovým situacím, kde například hrozí zranění, se vyhýbat. Další možností, jak předcházet neočekávanému krvácení, je profylaktická léčba, která se již – zejména u těžkých hemofiliků – stává standardním léčebným postupem. 

(ave)

Zdroj:
www.hemophilia.ca

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop