Krvácení do mozku. Jen rychlá a správná reakce zachrání život

Při krvácení do mozku a hlavy záleží na každé minutě. Hemofilici i jejich nejbližší by proto měli znát příznaky a okamžitě jednat.
Krvácení do mozku. Jen rychlá a správná reakce zachrání život

Krvácení do mozku nebo jeho okolí (dovnitř lebky) ohrožuje člověka na zdraví i životě. Jde o vzácnou komplikaci hemofilie, která může vzniknout jak po úrazu hlavy, tak samovolně.

Krvácení způsobí náhlou poruchu funkce mozku. Tato porucha se může projevit dramatickými příznaky. Ty bývají různorodé, podle toho, která část mozku je zasažena. Patří k nim:

  1. bolest hlavy, která se postupně zhoršuje nebo neustoupí do 24 hodin. Někdy je spojená se zvracením, objevuje se také ztuhlost či bolesti za krkem a/nebo v zádech,
  2. ztráta vědomí, popřípadě zpomalení reakcí, ospalost, zmatenost,
  3. problémy s mluvením a vyjadřováním, snížená schopnost najít správná slova nebo jasně vyslovovat,
  4. částečná nebo úplná ztráta zraku, dvojité či rozmazané vidění, rozšířené zorničky nebo jejich nestejná velikost,
  5. neschopnost hýbat určitou částí těla, obvykle částí obličeje nebo končetinou, potíže s chůzí,
  6. mravenčení nebo ztráta citlivosti v části těla.

Léčit již při podezření

Nemusíte si být jisti, že jde o krvácení do hlavy. Už při podezření je ale nutné jednat hned.

  1. Pokud u sebe máte srážecí faktor, podejte ho.
  2. Neprodleně kontaktujte lékaře nebo centrum pro léčbu hemofilie. Dál postupujte podle jejich pokynů.

Předcházel potížím náraz do hlavy? Mozkové krvácení je tím pravděpodobnější. Po nárazech do hlavy by proto hemofilik neměl užívat léky proti bolesti. Ty by totiž zakryly počáteční příznaky mozkového krvácení a pomoc by třeba přišla pozdě.

Pozor na úrazy

Mozkovému krvácení je určitě lepší předcházet než ho řešit. Hemofilik by proto měl:

  • vynechat nebezpečné a kontaktní sporty,
  • při jízdě na kole vždy používat helmu.

Rizikovou skupinou jsou děti, které se často udeří do hlavy i při běžné hře. Je dobré, když vychovatelé a učitelé ve školkách a školách o každém takovém karambolu informují rodiče. Příznaky krvácení do hlavy se totiž mohou vyvíjet pozvolna, klidně i několik hodin.

(luko)

Zdroj:
hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop