Krvácení do mozku. Jen rychlá a správná reakce zachrání život

Při krvácení do mozku a hlavy záleží na každé minutě. Hemofilici i jejich nejbližší by proto měli znát příznaky a okamžitě jednat.
Krvácení do mozku. Jen rychlá a správná reakce zachrání život

Krvácení do mozku nebo jeho okolí (dovnitř lebky) ohrožuje člověka na zdraví i životě. Jde o vzácnou komplikaci hemofilie, která může vzniknout jak po úrazu hlavy, tak samovolně.

Krvácení způsobí náhlou poruchu funkce mozku. Tato porucha se může projevit dramatickými příznaky. Ty bývají různorodé, podle toho, která část mozku je zasažena. Patří k nim:

  1. bolest hlavy, která se postupně zhoršuje nebo neustoupí do 24 hodin. Někdy je spojená se zvracením, objevuje se také ztuhlost či bolesti za krkem a/nebo v zádech,
  2. ztráta vědomí, popřípadě zpomalení reakcí, ospalost, zmatenost,
  3. problémy s mluvením a vyjadřováním, snížená schopnost najít správná slova nebo jasně vyslovovat,
  4. částečná nebo úplná ztráta zraku, dvojité či rozmazané vidění, rozšířené zorničky nebo jejich nestejná velikost,
  5. neschopnost hýbat určitou částí těla, obvykle částí obličeje nebo končetinou, potíže s chůzí,
  6. mravenčení nebo ztráta citlivosti v části těla.

Léčit již při podezření

Nemusíte si být jisti, že jde o krvácení do hlavy. Už při podezření je ale nutné jednat hned.

  1. Pokud u sebe máte srážecí faktor, podejte ho.
  2. Neprodleně kontaktujte lékaře nebo centrum pro léčbu hemofilie. Dál postupujte podle jejich pokynů.

Předcházel potížím náraz do hlavy? Mozkové krvácení je tím pravděpodobnější. Po nárazech do hlavy by proto hemofilik neměl užívat léky proti bolesti. Ty by totiž zakryly počáteční příznaky mozkového krvácení a pomoc by třeba přišla pozdě.

Pozor na úrazy

Mozkovému krvácení je určitě lepší předcházet než ho řešit. Hemofilik by proto měl:

  • vynechat nebezpečné a kontaktní sporty,
  • při jízdě na kole vždy používat helmu.

Rizikovou skupinou jsou děti, které se často udeří do hlavy i při běžné hře. Je dobré, když vychovatelé a učitelé ve školkách a školách o každém takovém karambolu informují rodiče. Příznaky krvácení do hlavy se totiž mohou vyvíjet pozvolna, klidně i několik hodin.

(luko)

Zdroj:
hog.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop