Svaly, protože ke své práci potřebují spousty kyslíku, jsou bohatě prokrvenou tkání. Každé jejich poranění je tak spojené s porušením drobných krevních kapilár. A tím nemáme na mysli jen závažné úrazy. Totéž platí i pro lehká poranění, jako je natažení svalu či zhmoždění úderem. Dokonce i sval, který bolí po intenzivní tělesné námaze, má za sebou mikroskopické poškození, ze kterého se snaží zotavit. U běžné populace k uzdravení stačí čas a klid. U hemofiliků tomu tak být ale nemusí.
Jak krvácení rozpoznat
Mezi příznaky, které můžete pozorovat na sobě nebo u svého dítěte s hemofilií, patří:
- bolest podobná bolesti namoženého či nataženého svalu,
- držení části těla v nepřirozené poloze, nevůle ji používat (hlavně u dětí),
- pocit vyšší teploty v postižené oblasti,
- otok pohmožděného místa, které bývá na dotek napjaté a pevnější.
Potíže mohou nastupovat velmi pozvolna a postupně. Bolest se může objevit výrazně dříve než zvětšení svalu a další známky krvácení. Je proto nutné mít se na pozoru a všímat si zhoršování potíží. V případě podezření na svalové krvácení je pak nutné podniknout kroky k jeho zastavení.
Základní péče
Svalu, který byl postižen krvácením, musíme poskytnout co nejlepší podmínky pro hojení. Ty jsou v podstatě stejné pro nemocniční i domácí péči.
- Klid svalu. Podle závažnosti se může jednat o omezení pohybů (třeba za pomoci berlí), ale i o úplné znehybnění postiženého svalu, potažmo končetiny (např. sádrovou dlahou).
- Ochlazování. Pomůže od bolesti a křečí. Při přikládání velmi studených věcí k bolestivému místu dávejte vždy pozor, abyste mrazem nepoškodili kůži.
- Stažení. Použití elastického obinadla pomůže zvládnout otok a urychlí hojení.
- Zvýšená poloha končetiny. Nejčastěji se krvácení do svalů objevuje na rukou či nohou. Ty lze pro zmírnění otoku umístit do zvýšené polohy.
Terapii faktorem konzultujte
Při větším krvácení do svalů může být potřeba dočasně či trvale změnit režim, v jakém je podáván srážecí faktor (zvýšit dávku či snížit interval mezi aplikacemi). Na této úpravě terapie se hemofilik či jeho rodiče dohodnou ve svém centru pro léčbu. Lékaři jim rovněž poradí s rehabilitací, pokud bude po krvácivé epizodě potřebná. Obecně platí, že ani krvácení do svalu, ani doba potřebná k jeho zahojení a návratu k běžným činnostem se nesmí podcenit. Následky závažného krvácení na zdraví pohybového systému totiž mohou být v nejhorším případě i trvalé.
(luko)