Krvácení do svalů – není vidět, ale léčit se musí. Jak na to?

Hemofilik může začít závažně krvácet z drobného říznutí či oděrky. Takové potíže jsou však většinou jednoduše řešitelé tlakovým obvazem. Zato krvácení do svalů a ostatních měkkých tkání může hemofilika velmi potrápit.
Krvácení do svalů – není vidět, ale léčit se musí. Jak na to?

Svaly, protože ke své práci potřebují spousty kyslíku, jsou bohatě prokrvenou tkání. Každé jejich poranění je tak spojené s porušením drobných krevních kapilár. A tím nemáme na mysli jen závažné úrazy. Totéž platí i pro lehká poranění, jako je natažení svalu či zhmoždění úderem. Dokonce i sval, který bolí po intenzivní tělesné námaze, má za sebou mikroskopické poškození, ze kterého se snaží zotavit. U běžné populace k uzdravení stačí čas a klid. U hemofiliků tomu tak být ale nemusí.

Jak krvácení rozpoznat

Mezi příznaky, které můžete pozorovat na sobě nebo u svého dítěte s hemofilií, patří:

  • bolest podobná bolesti namoženého či nataženého svalu,
  • držení části těla v nepřirozené poloze, nevůle ji používat (hlavně u dětí),
  • pocit vyšší teploty v postižené oblasti,
  • otok pohmožděného místa, které bývá na dotek napjaté a pevnější.

Potíže mohou nastupovat velmi pozvolna a postupně. Bolest se může objevit výrazně dříve než zvětšení svalu a další známky krvácení. Je proto nutné mít se na pozoru a všímat si zhoršování potíží. V případě podezření na svalové krvácení je pak nutné podniknout kroky k jeho zastavení.

Základní péče 

Svalu, který byl postižen krvácením, musíme poskytnout co nejlepší podmínky pro hojení. Ty jsou v podstatě stejné pro nemocniční i domácí péči.

  • Klid svalu. Podle závažnosti se může jednat o omezení pohybů (třeba za pomoci berlí), ale i o úplné znehybnění postiženého svalu, potažmo končetiny (např. sádrovou dlahou).
  • Ochlazování. Pomůže od bolesti a křečí. Při přikládání velmi studených věcí k bolestivému místu dávejte vždy pozor, abyste mrazem nepoškodili kůži.
  • Stažení. Použití elastického obinadla pomůže zvládnout otok a urychlí hojení.
  • Zvýšená poloha končetiny. Nejčastěji se krvácení do svalů objevuje na rukou či nohou. Ty lze pro zmírnění otoku umístit do zvýšené polohy.

Terapii faktorem konzultujte

Při větším krvácení do svalů může být potřeba dočasně či trvale změnit režim, v jakém je podáván srážecí faktor (zvýšit dávku či snížit interval mezi aplikacemi). Na této úpravě terapie se hemofilik či jeho rodiče dohodnou ve svém centru pro léčbu. Lékaři jim rovněž poradí s rehabilitací, pokud bude po krvácivé epizodě potřebná. Obecně platí, že ani krvácení do svalu, ani doba potřebná k jeho zahojení a návratu k běžným činnostem se nesmí podcenit. Následky závažného krvácení na zdraví pohybového systému totiž mohou být v nejhorším případě i trvalé.

(luko)

Zdroje:
www.livingwithhemophilia.ca
www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop