Krvácení do svalů – není vidět, ale léčit se musí. Jak na to?

Hemofilik může začít závažně krvácet z drobného říznutí či oděrky. Takové potíže jsou však většinou jednoduše řešitelé tlakovým obvazem. Zato krvácení do svalů a ostatních měkkých tkání může hemofilika velmi potrápit.
Krvácení do svalů – není vidět, ale léčit se musí. Jak na to?

Svaly, protože ke své práci potřebují spousty kyslíku, jsou bohatě prokrvenou tkání. Každé jejich poranění je tak spojené s porušením drobných krevních kapilár. A tím nemáme na mysli jen závažné úrazy. Totéž platí i pro lehká poranění, jako je natažení svalu či zhmoždění úderem. Dokonce i sval, který bolí po intenzivní tělesné námaze, má za sebou mikroskopické poškození, ze kterého se snaží zotavit. U běžné populace k uzdravení stačí čas a klid. U hemofiliků tomu tak být ale nemusí.

Jak krvácení rozpoznat

Mezi příznaky, které můžete pozorovat na sobě nebo u svého dítěte s hemofilií, patří:

  • bolest podobná bolesti namoženého či nataženého svalu,
  • držení části těla v nepřirozené poloze, nevůle ji používat (hlavně u dětí),
  • pocit vyšší teploty v postižené oblasti,
  • otok pohmožděného místa, které bývá na dotek napjaté a pevnější.

Potíže mohou nastupovat velmi pozvolna a postupně. Bolest se může objevit výrazně dříve než zvětšení svalu a další známky krvácení. Je proto nutné mít se na pozoru a všímat si zhoršování potíží. V případě podezření na svalové krvácení je pak nutné podniknout kroky k jeho zastavení.

Základní péče 

Svalu, který byl postižen krvácením, musíme poskytnout co nejlepší podmínky pro hojení. Ty jsou v podstatě stejné pro nemocniční i domácí péči.

  • Klid svalu. Podle závažnosti se může jednat o omezení pohybů (třeba za pomoci berlí), ale i o úplné znehybnění postiženého svalu, potažmo končetiny (např. sádrovou dlahou).
  • Ochlazování. Pomůže od bolesti a křečí. Při přikládání velmi studených věcí k bolestivému místu dávejte vždy pozor, abyste mrazem nepoškodili kůži.
  • Stažení. Použití elastického obinadla pomůže zvládnout otok a urychlí hojení.
  • Zvýšená poloha končetiny. Nejčastěji se krvácení do svalů objevuje na rukou či nohou. Ty lze pro zmírnění otoku umístit do zvýšené polohy.

Terapii faktorem konzultujte

Při větším krvácení do svalů může být potřeba dočasně či trvale změnit režim, v jakém je podáván srážecí faktor (zvýšit dávku či snížit interval mezi aplikacemi). Na této úpravě terapie se hemofilik či jeho rodiče dohodnou ve svém centru pro léčbu. Lékaři jim rovněž poradí s rehabilitací, pokud bude po krvácivé epizodě potřebná. Obecně platí, že ani krvácení do svalu, ani doba potřebná k jeho zahojení a návratu k běžným činnostem se nesmí podcenit. Následky závažného krvácení na zdraví pohybového systému totiž mohou být v nejhorším případě i trvalé.

(luko)

Zdroje:
www.livingwithhemophilia.ca
www.hemophilia.ca

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop