Krvácení z nosu nepodceňujte! Zvláště trpíte-li poruchou srážlivosti krve

Krev z nosu se může spustit při rýmě, pobytu v nevhodném ovzduší nebo jen tak bez příčiny. Vždy je to nepříjemné a pro někoho i stresující. Jak vážně mají tyto příhody brát hemofilici a kdy je čas vyhledat odbornou pomoc?
Krvácení z nosu nepodceňujte! Zvláště trpíte-li poruchou srážlivosti krve

Krvácení z nosu neboli odborně epistaxis je krvácení z malých cév nacházejících se v nosní sliznici. Často je vyvoláno vdechováním příliš suchého vzduchu, šťouráním v nose, silným kýcháním nebo smrkáním. Jak se s ním vypořádat?

  • Předkloňte hlavu tak, aby vám krev nestékala do úst a do krku.
  • S citem zmáčkněte nosní křídla (většinou na 5 až 20 minut) zhruba v místech, kde obvykle na nos dosedají brýle.
  • Přiložte ke kořeni nosu pytlík s ledem, který způsobí stažení cév a zmírní tak krvácení. 

Pomáhá vlhkost 

Spouštěčem krvácení může být i úder do nosu nebo kouř. K situaci přispívá též sezónní alergie nebo nosní polypy. Jakých zásad by se při krvácení z nosu měl držet hemofilik? Většinou není třeba užít srážecí faktor, pokud krvácení netrvá dlouho. U těžších a opakovaných případů může pomoci vypalování nosních cévek (kauterizace), to však není pro hemofiliky příliš vhodná metoda. Nejlepší je proto poradit se s lékařem, jak v těchto případech postupovat. Nepříjemnou komplikací krvácení z nosu může být i zvracení, především pokud dojde k polknutí krve a následnému podráždění žaludku. Rozhodně se nedoporučuje pít bezprostředně po zástavě krvácení z nosu horké nápoje. Mohlo by to způsobit rozšíření nosních cév a opět obnovit potíže. Nejlepší je udržovat nosní sliznici přiměřeně vlhkou, jinak vysychá, praská a krvácí. K tomu lze využít zvlhčovačů vzduchu, zejména v zimních a chladných měsících. Nezapomeňte pravidelně měnit náplň přístroje.  

Kdy jít k lékaři

  • Hemofilik by měl vyhledat odbornou pomoc tehdy, trvá-li krvácení déle než obvykle.
  • Pokud uzná za vhodné použít srážecí faktor, je vhodné po aplikaci navštívit odborníka. Ten bude pravděpodobně chtít v takovém případě zjistit, co krvácení vyvolalo.
  • Pokud se krvácení z nosu objevuje často, může to vést až k chudokrevnosti (anémii). Je vhodné se poradit s lékařem.
  • Návštěva ordinace je nutná i tehdy, pokud se hemofilik domnívá, že jeho stav komplikuje infekce (pozná se podle příměsi žlutavého či zeleného hlenu). 

Přestože krvácení z nosu neřadíme ani u hemofiliků mezi život ohrožující stavy, je dobré mít přehled o tom, jak mu předcházet a jak proti němu zasáhnout. Na individuálním zvážení každého hemofilika je, zda častá epistaxe přece jen nevede k přílišným ztrátám krve a nepředstavuje riziko. V každém případě existují možnosti, jak každému od tohoto problému aspoň částečně ulevit. Pokud si nejste jisti, jaká prevence je vhodná, poraďte se s lékařem. 

(marz) 

Zdroje:
www.hog.org
www.haemophiliacare.co.uk

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop