Na prvním místě je nutné místo zranění očistit vodou a mýdlem a zkontrolovat ho. Ránu klidně vložte pod tekoucí vodu, tím se ukáže rozsah poranění a intenzita krvácení. Poté je nutné krvácení co nejrychleji zastavit. Jak?
- Přes ránu dejte sterilní gázu, a pokud ji nemáte po ruce, stačí čistý kapesník, tričko nebo ručník.
- Silně na místo tlačte, dokud se krvácení nezastaví.
- Poté nechte obvaz na místě ještě několik minut.
- Pokud je krvácení silné a látka ho nestačí pojmout, přiložte ještě další vrstvu. Nikdy nesundávejte již nasáklý obvaz, mohli byste místo ještě více rozkrvácet.
- Při takto závažném krvácení vyhledejte lékařskou pomoc, odborník rozhodne, je-li nutné ránu zašít či zda nejsou poraněné velké cévy.
V ohrožení života
Pokud vytékající krev pulzuje a krvácení neustává ani po několika minutách, zavolejte záchrannou službu okamžitě. Při velkých ztrátách krve hrozí šok, který může vést až k ohrožení na životě. Než přijede lékařská pomoc, uložte dítě do protišokové polohy s nohama zvednutýma nad úroveň hlavy.
Krvácení z nosu
Tento jev může mít několik příčin. Od dětského „dloubání“ se v nose po alergie či infekční onemocnění. Ať už je důvod jakýkoliv, první pomocí je pevné zmáčknutí křídel nosu. Posaďte dítě na židli a nechte ho zmáčknout nos a dýchat pusou. Postiženého nepředklánějte ani nezaklánějte. Malým dětem zmáčkněte nos sami – ještě nejsou schopné vyvinout potřebný tlak po dostatečně dlouhou dobu. Přibližně po pěti minutách by krvácení mělo ustat. V případě opakovaného či dlouhodobého krvácení vyhledejte lékařskou pomoc. Krvácí-li hemofilik, vždy to konzultujte se svým hematologem.
(jez)
Zdroj: www.healthychildren.org