Krvácí! Co teď?

Asi každé dítě si čas od času odře loket či koleno. Ani u malých hemofiliků se většinou nejedná o nic závažného. Ovšem pokud se vydatnější krvácení přece jen objeví, pak je dobré zachovat chladnou hlavu a vědět, jak se v krizové situaci zachovat.
Krvácí! Co teď?

Na prvním místě je nutné místo zranění očistit vodou a mýdlem a zkontrolovat ho. Ránu klidně vložte pod tekoucí vodu, tím se ukáže rozsah poranění a intenzita krvácení. Poté je nutné krvácení co nejrychleji zastavit. Jak?

  1. Přes ránu dejte sterilní gázu, a pokud ji nemáte po ruce, stačí čistý kapesník, tričko nebo ručník.
  2. Silně na místo tlačte, dokud se krvácení nezastaví.
  3. Poté nechte obvaz na místě ještě několik minut.
  4. Pokud je krvácení silné a látka ho nestačí pojmout, přiložte ještě další vrstvu. Nikdy nesundávejte již nasáklý obvaz, mohli byste místo ještě více rozkrvácet.
  5. Při takto závažném krvácení vyhledejte lékařskou pomoc, odborník rozhodne, je-li nutné ránu zašít či zda nejsou poraněné velké cévy.

V ohrožení života

Pokud vytékající krev pulzuje a krvácení neustává ani po několika minutách, zavolejte záchrannou službu okamžitě. Při velkých ztrátách krve hrozí šok, který může vést až k ohrožení na životě. Než přijede lékařská pomoc, uložte dítě do protišokové polohy s nohama zvednutýma nad úroveň hlavy.

Krvácení z nosu

Tento jev může mít několik příčin. Od dětského „dloubání“ se v nose po alergie či infekční onemocnění. Ať už je důvod jakýkoliv, první pomocí je pevné zmáčknutí křídel nosu. Posaďte dítě na židli a nechte ho zmáčknout nos a dýchat pusou. Postiženého nepředklánějte ani nezaklánějte. Malým dětem zmáčkněte nos sami – ještě nejsou schopné vyvinout potřebný tlak po dostatečně dlouhou dobu. Přibližně po pěti minutách by krvácení mělo ustat. V případě opakovaného či dlouhodobého krvácení vyhledejte lékařskou pomoc. Krvácí-li hemofilik, vždy to konzultujte se svým hematologem.

(jez)

Zdroj: www.healthychildren.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop