Kyselina tranexamová chrání hemofiliky před krvácením u zubaře

Pod tajemným názvem se skrývá lék ke stavění krvácení využívaný mimo jiné i u hemofiliků. U nich může být kyselina tranexamová podávána krátkodobě jako prevence při stomatologických zákrocích.
Kyselina tranexamová chrání hemofiliky před krvácením u zubaře

Pod tajemným názvem se skrývá lék ke stavění krvácení využívaný mimo jiné i u hemofiliků. U nich může být kyselina tranexamová podávána krátkodobě jako prevence při stomatologických zákrocích. Současně by měl být ale dodán i chybějící faktor srážlivosti.

Podporuje sraženiny  

  • Kyselina tranexamová je synteticky vyrobená látka odvozená z esenciální aminokyseliny lysinu.
  • Aminokyseliny jsou základní stavební kameny pro tvorbu bílkovin. Ty z nich, které jsou esenciální, si lidský organismus nedokáže sám vytvořit, a je tedy závislý na jejich příjmu v potravě.
  • Kyselina tranexamová je využívána jako lék zabraňující rozsáhlému krvácení například během operací nebo při větších poraněních.
  • Patří do skupiny antifibrinolytik, látek, které zabraňují rozpouštění fibrinu – ten je nutný pro vytvoření krevní sraženiny.   

Důležitá při poranění dutiny ústní

V léčbě hemofilie se kyselina tranexamová podává spolu s faktorem VIII při krvácení ze sliznice dutiny ústní – například po zubařských zákrocích, operacích a při poraněních. Někdy může být tato látka aplikována také profylakticky před plánovaným rozsáhlejším ošetřením nebo před extrakcí zubu. Sliznice dutiny ústní má totiž velmi bohatou fibrinolytickou aktivitu – fibrin nutný pro tvorbu krevních sraženin a zástavu krvácení se zde snadno rozpouští. 

Kdy neaplikovat  

V případě, že hemofilik krvácí z horních cest močových (z kalichů, pánvičky ledvinné nebo z močovodů), by kyselina tranexamová neměla být v žádném případě podána. Hrozí totiž obstruktivní uropatie neboli „ucpání močových cest“, které může skončit i tím, že pacient vůbec není schopen močit a je ohrožen poškozením ledviny. Kyselina tranexamová by také neměla být užita společně s koncentrátem protrombinového komplexu podávaným při život ohrožujícím krvácení. 

(hak)

Zdroj:
en.wikipedia.org
emedicine.medscape.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop