Pod tajemným názvem se skrývá lék ke stavění krvácení využívaný mimo jiné i u hemofiliků. U nich může být kyselina tranexamová podávána krátkodobě jako prevence při stomatologických zákrocích. Současně by měl být ale dodán i chybějící faktor srážlivosti.
Podporuje sraženiny
- Kyselina tranexamová je synteticky vyrobená látka odvozená z esenciální aminokyseliny lysinu.
- Aminokyseliny jsou základní stavební kameny pro tvorbu bílkovin. Ty z nich, které jsou esenciální, si lidský organismus nedokáže sám vytvořit, a je tedy závislý na jejich příjmu v potravě.
- Kyselina tranexamová je využívána jako lék zabraňující rozsáhlému krvácení například během operací nebo při větších poraněních.
- Patří do skupiny antifibrinolytik, látek, které zabraňují rozpouštění fibrinu – ten je nutný pro vytvoření krevní sraženiny.
Důležitá při poranění dutiny ústní
V léčbě hemofilie se kyselina tranexamová podává spolu s faktorem VIII při krvácení ze sliznice dutiny ústní – například po zubařských zákrocích, operacích a při poraněních. Někdy může být tato látka aplikována také profylakticky před plánovaným rozsáhlejším ošetřením nebo před extrakcí zubu. Sliznice dutiny ústní má totiž velmi bohatou fibrinolytickou aktivitu – fibrin nutný pro tvorbu krevních sraženin a zástavu krvácení se zde snadno rozpouští.
Kdy neaplikovat
V případě, že hemofilik krvácí z horních cest močových (z kalichů, pánvičky ledvinné nebo z močovodů), by kyselina tranexamová neměla být v žádném případě podána. Hrozí totiž obstruktivní uropatie neboli „ucpání močových cest“, které může skončit i tím, že pacient vůbec není schopen močit a je ohrožen poškozením ledviny. Kyselina tranexamová by také neměla být užita společně s koncentrátem protrombinového komplexu podávaným při život ohrožujícím krvácení.
(hak)