Léčba hemofilie u nás – jednoznačně na úrovni!

Asi 1000 Čechů trápí nemoc zvaná hemofilie. Dvě stovky z nich představují děti do 18 let. Terapie probíhá jednak v centrech komplexní péče, jednak v klidu domova. A je opravdu špičková.
Léčba hemofilie u nás – jednoznačně na úrovni!

Hemofilie je porucha srážlivosti krve v důsledku nedostatku některého ze srážecích faktorů. Při hemofilii typu A nemá postižený srážecí faktor VIII, u typu B chybí faktor IX. Nemoc se podle závažnosti dělí na:

  • těžkou (v krvi je méně než 1 % faktoru) – může se objevit samovolné krvácení do svalů, kloubů a měkkých tkání,
  • střední (v krvi je 1–5 % faktoru) – situace je podobná, ale ke krvácení většinou nedochází samovolně,
  • lehkou (v krvi je více než 25 % běžného množství faktoru) – krvácivost se projeví většinou až při chirurgickém nebo zubařském zákroku.

Čím dříve, tím lépe 

Úkolem léčby hemofilie je zabránit nadměrnému krvácení. Hlavním pilířem je dnes substituční terapie, což znamená dodávání chybějícího srážecího faktoru. Léčiva se dají skladovat doma při pokojové teplotě, podávají se nitrožilně a po proškolení to zvládnou i sami hemofilici nebo jejich rodiče. Jaké to má výhody? Při náhlé epizodě krvácení do kloubu si hemofilik sám aplikuje dávku srážecího faktoru. Čím dříve se preparát od vzniku krvácení podá, tím menší výron se vytvoří. U těžších hemofiliků se nasazuje tzv. profylaktická léčba, jejímž cílem je předcházet vzniku samovolného krvácení. U hemofilie A se při ní chybějící faktor podává 3×, u hemofilie B 2× za týden. Léky se vyrábějí buď z plazmy dárců, nebo pomocí genového inženýrství.

Genová terapie otevírá nové obzory

Léčba pomocí krevních derivátů výrazně zvyšuje kvalitu života hemofiliků. Nejedná se ale o řešení vlastní příčiny, kdy se v těle netvoří dostatek srážecího faktoru nebo se tvoří vadný faktor, který je organismem rychle zlikvidován. Dá se to nějak napravit? V horizontu pěti až deseti let snad ano. Při genové terapii bude do pacientových buněk vložen gen, který zajistí výrobu chybějícího faktoru. Tím se sice neodstraní příčina ve všech buňkách, ale zajistí se tvorba náhradního zdroje srážecího faktoru přímo v těle hemofilika. Osoby s těžkou formou nemoci by tak již nemusely být odkázány na pravidelné užívání léků.

Péče na úrovni

V ČR funguje osm dětských hemofilických center a sedm center pro dospělé (odkazy najdete na www.hemofilici.cz). Lékaři zde pomáhají lidem s touto chorobou nastavit režim léčby na míru. Každý totiž podané krevní deriváty odbourává různě rychle, a proto je potřebuje v různém množství. Důležité je, aby hemofilik dodržoval dohodnutý plán léčby, zejména aplikaci léčebných preparátů a docházení do specializovaných pracovišť. Kromě toho je dobré i přiměřeně sportovat – zpevňují se tak klouby a vazy, což zmenšuje nebezpečí krevních výronů. Kombinace ochoty spolupracovat s lékaři a špičkové léčby pro české hemofiliky znamená, že je čeká život kvalitou i délkou srovnatelný se zdravou populací.

(marz) 

Zdroje:
www.zdravotnickydenik.cz
www.hemofilici.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop