Léčba šitá na míru využívá různých nástrojů

Moderním trendem v léčbě hemofilie je snaha uzpůsobit léčbu potřebám jednotlivce. Podstatou tohoto přístupu je využívání řady různých informací, mezi něž patří mimo jiné také tzv. farmakokinetický profil.
Léčba šitá na míru využívá různých nástrojů

Proč říct ano profylaxi?

V léčbě hemofilie je často nutné pravidelné podávání koncentrátu chybějícího srážlivého faktoru, známé jako profylaxe. Týká se to zejména hemofiliků s těžkou formou nemoci. Profylaxe nejenom významně snižuje výskyt krvácení, ale následně vede také ke snížení výskytu dalších komplikací, které vznikají v souvislosti s opakovaným krvácením. Jedná se hlavně o chronické změny v kloubu a o bolest.

Není dávka jako dávka

Míra účinnosti profylaxe je ovlivněna řadou okolností, například dávkou a frekvencí podávání faktoru a stejně tak i dodržováním předepsané léčby. Zkušenost ukázala, že dávka faktoru a to, jak často se musí aplikovat, aby byla zachována určitá „bezpečná“ hladina faktoru v krvi a tím zajištěna co nejlepší ochrana před krvácením, se liší mezi jednotlivými hemofiliky a v průběhu času se může měnit i u jednoho jedince. Nejvyšší dosažené hladiny podaného faktoru a jejich postupné klesání v krvi daného hemofilika se mohou měřit a tím se stanoví tzv. farmakokinetický profil (neboli PK křivka).

Jak šít léčbu u hemofilie na míru?

Farmakokinetický profil může pomoci přizpůsobit léčbu potřebám daného člověka. Hovoří se o léčbě „šité na míru“ každému hemofilikovi. Aby byla léčba co nejúčinnější, je potřeba vzít v úvahu například věk, míru krvácení, fyzickou aktivitu a pokud možno také výsledky PK křivky. Se znalostí těchto informací pak může lékař stanovit léčebný režim, který co nejvíce vyhovuje danému člověku – vhodné je vyhnout se vysokým hladinám faktoru nastupujícím záhy po infuzi léku a současně umožnit, aby se hladiny faktoru ideálně nedostávaly pod hodnotu, jež lze pro danou osobu považovat za bezpečnou (zejména s ohledem na její fyzickou aktivitu).

Zkušenosti posledních zejména 10 let ukázaly, že farmakokinetický profil je velmi užitečnou pomůckou v rukou nejen ošetřujícího týmu, ale také v rukou pacienta. Lékaři umožňuje získat specifické informace, jež jsou velmi užitečné k vhodnému nastavení léčby, a léčené osobě pomůže pochopit, jak se podaný lék v jejím těle chová, takže naměřeným hladinám může přizpůsobit svoje aktivity. Hemofilici k tomu mohou využít mobilní aplikaci MyPKfit (dostupnou nově pro Android i iOS).

(eza)

 

Zdroje:

BLATNÝ, J. et al. Farmakokinetika jako nástroj k optimalizaci léčby osob s hemofilií. Transfuze a hematologie dnes. 2014, 20, 4, 103–106.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4624542/

 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop