Letní tábor si může užít i dítě s hemofilií

Většina z nás alespoň jednou navštívila o prázdninách dětský tábor. Odtud známe morseovku a dračí uzel, jako suvenýry jsme si pak přivezli třeba vlastnoručně vyrobené přívěsky.
Letní tábor si může užít i dítě s hemofilií

Většina z nás alespoň jednou navštívila o prázdninách dětský tábor. Odtud známe morseovku a dračí uzel, jako suvenýry jsme si pak přivezli třeba vlastnoručně vyrobené přívěsky. Ale měli jsme také jizvy od různých pádů nebo nešikovností. U většiny dětí stačilo běžné ošetření, ovšem co malí hemofilici?

Velké dilema

Rodiče hemofiliků tuto a podobné otázky řeší stále. Mají své potomky bedlivě střežit doma, nebo jim raději dopřát kus volnosti, hodně vzpomínek a nové kamarády? Odpověď zní proč ne, ale musí se dodržovat určitá pravidla:

  1. Účast na běžném dětském táboře vždy prodiskutujte s ošetřujícím lékařem.
  2. Možnost aktivit, kterých se dítě může účastnit, se odvíjí od tíže onemocnění i věku hemofilika, od jeho samostatnosti a schopnosti posoudit možná rizika.
  3. Posuďte zájem dítěte o tábor i to, jak zvládá dosavadní odloučení od rodiny.

Tábor na míru

Dnes již existují tábory speciálně pro hemofiliky. Poskytují bezpečné prostředí pro rekreační aktivity a samozřejmostí je přítomnost hematologů, zdravotních sester a fyzioterapeutů. Výhodou je i individuální přístup ke každému účastníkovi tábora. Není vyloučena ani přítomnost rodičů na část pobytu. Kromě zábavy se děti učí o své nemoci a získávají nácvik v samostatné aplikaci léků. Důležitá je i psychická stránka – děti a dospívající se mohou se svojí diagnózou lépe vyrovnat, podělit se o problémy a vzájemně se podporovat.

Pro hezké zážitky

Hemofilie je závažná krevní porucha, dětské tábory pro hemofiliky jsou však organizovány tak, že si z nich děti přivezou stejně hezké vzpomínky a kontakty na kamarády jako jejich zdraví vrstevníci. Důležité je i posílené sebevědomí a pocit, že jejich nemoc není žádné stigma.

(vav)

Zdroj:
www.thereforyou.com
www.hemaware.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop