Většina z nás alespoň jednou navštívila o prázdninách dětský tábor. Odtud známe morseovku a dračí uzel, jako suvenýry jsme si pak přivezli třeba vlastnoručně vyrobené přívěsky. Ale měli jsme také jizvy od různých pádů nebo nešikovností. U většiny dětí stačilo běžné ošetření, ovšem co malí hemofilici?
Velké dilema
Rodiče hemofiliků tuto a podobné otázky řeší stále. Mají své potomky bedlivě střežit doma, nebo jim raději dopřát kus volnosti, hodně vzpomínek a nové kamarády? Odpověď zní proč ne, ale musí se dodržovat určitá pravidla:
- Účast na běžném dětském táboře vždy prodiskutujte s ošetřujícím lékařem.
- Možnost aktivit, kterých se dítě může účastnit, se odvíjí od tíže onemocnění i věku hemofilika, od jeho samostatnosti a schopnosti posoudit možná rizika.
- Posuďte zájem dítěte o tábor i to, jak zvládá dosavadní odloučení od rodiny.
Tábor na míru
Dnes již existují tábory speciálně pro hemofiliky. Poskytují bezpečné prostředí pro rekreační aktivity a samozřejmostí je přítomnost hematologů, zdravotních sester a fyzioterapeutů. Výhodou je i individuální přístup ke každému účastníkovi tábora. Není vyloučena ani přítomnost rodičů na část pobytu. Kromě zábavy se děti učí o své nemoci a získávají nácvik v samostatné aplikaci léků. Důležitá je i psychická stránka – děti a dospívající se mohou se svojí diagnózou lépe vyrovnat, podělit se o problémy a vzájemně se podporovat.
Pro hezké zážitky
Hemofilie je závažná krevní porucha, dětské tábory pro hemofiliky jsou však organizovány tak, že si z nich děti přivezou stejně hezké vzpomínky a kontakty na kamarády jako jejich zdraví vrstevníci. Důležité je i posílené sebevědomí a pocit, že jejich nemoc není žádné stigma.
(vav)
Zdroj:
www.thereforyou.com
www.hemaware.org
Navštivte také: agenturydomacipece.cz