1. „Káčko“ pro srážení krve
Vitamín K je rozpustný v tucích. V lidském těle je nezbytný pro tvorbu některých srážlivých faktorů. Jeho nedostatek se projeví nově vzniklým krvácením či zhoršením současné krvácivé poruchy. Strava s vysokým obsahem vitamínu K tak může zmírnit projevy hemofilie. Tato látka je v určitém množství tvořena bakteriemi střevní flóry, nezbytný je však i její příjem potravou. Mezi potraviny bohaté na „káčko“ patří:
- listová zelenina,
- kuřecí a krůtí maso,
- játra,
- olivový a sójový olej,
- celozrnné pečivo.
2. Vitamín C podporuje zdraví cév
„Céčko“ zastává v lidském těle několik důležitých funkcí. Jedinci s krvácivými poruchami bezpochyby ocení jeho pozitivní účinky na imunitní systém a zdraví cévního systému. Tento vitamín je totiž nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž tvoří základní stavební kámen pro cévy, kosti, zuby a další pojivovou tkáň. „Céčko“ je obsaženo zejména v ovoci a zelenině, je však i v bramborech.
3. Nezbytný vápník
Vápník je znám jako základní stavební složka kostí a zubů. Tento minerál ale také podporuje tvorbu destičkové zátky a krevní sraženiny. Strava bohatá na vápník má tedy příznivé účinky na krvácivé projevy u hemofilie. Chcete-li zvýšit jeho každodenní příjem, sáhněte po mléku, mléčných výrobcích, brokolici nebo kapustě.
4. Železo prevencí chudokrevnosti
Železo je nezbytným prvkem pro stavbu červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin přenáší kyslík v červených krvinkách z plic do tkání. Zdraví jedinci ztrácejí železo především odlupováním výstelky močového systému a střevní sliznice. Nedostatkem jsou také ohroženy ženy v důsledku ztráty značného množství červených krvinek během menstruačního krvácení. Obdobný problém nastává u hemofiliků, kteří mohou trpět nízkou hladinou železa kvůli chronickému krvácení. Dlouhodobé ztráty železa vedou ke vzniku chudokrevnosti, jež se projevuje:
- bledostí kůže a sliznic,
- únavou,
- dušností,
- snížením fyzické výkonnosti.
Železo lze nahradit zvýšeným příjmem červeného masa, ale i listové zeleniny.
Pro správnou funkci organismu je nutný příjem širokého spektra vitaminů a minerálů. Nebojte se konzultovat problém stravy s odborníkem, jedině tak dospějete k harmonicky vyváženému jídelníčku, který nezpůsobí nežádoucí nárůst či úbytek hmotnosti.
(holi)
Zdroj: www.hemaware.org