Muži hemofilici, chraňte si své kosti!

Osteoporóza – onemocnění kostní tkáně projevující se jejím řídnutím – se netýká jen starších žen. V ohrožení jsou i muži hemofilici. Napovíme proč.
Muži hemofilici, chraňte si své kosti!

Přesto, že jasné příčiny osteoporózy u lidí s hemofilií nejsou známé, souvislost mezi nimi existuje. Před zavedením profylaktické léčby (pravidelné dodávání srážecího faktoru) měli totiž starší pacienti s hemofilií pouze pár možností. Zažívali opakovaná krvácení do kloubů a svalů způsobující bolest, která jen pomalu ustupovala. V rozhodujících obdobích vývoje kostí (dětství a dospívání) mnoho z těchto mužů strávilo dlouhou dobu bez možnosti pohybu v nemocnici nebo doma. A to mělo své následky.

Nečinnost nebo snížená aktivita spolu s menším zatížením při cvičení přispívají totiž k úbytku kostní hmoty, která se nejintenzivněji vyvíjí právě asi do dvaceti let věku (přibližně do 25. roku života převažuje novotvorba kosti nad její ztrátou). To pak může hemofiliky vystavovat zvýšenému riziku osteoporózy i později v životě.

Potvrzeno výzkumem

V roce 2012 provedli američtí odborníci studii s cílem určit hustotu kostí u 88 dospělých mužů s hemofilií. Z výsledků vyplynulo, že

 • 38 % mužů starších 50 let mělo osteoporózu a
 • 42 % této věkové skupiny mělo osteopenii (předstupeň osteoporózy).

Tento podíl je zarážející, zvláště při srovnání se zdravými vrstevníky, čímž se zaobíralo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Výsledky ukázaly, že osteoporóza se vyskytla jen u:

 • 3 % mužů ve věku 50–59 let,
 • 3 % mužů ve věku 60–69 let a
 • 4 % mužů ve věku 70–79 let.

Jak vidno, hodnoty jsou výrazně rozdílné od výsledků hemofilické studie z roku 2012.

Vliv infekce HIV nebo virové hepatitidy C

Ke ztrátě kostní hustoty může kromě hemofilie přispět také diagnóza HIV a virová hepatitida C. Muži s HIV mají čtyřikrát větší pravděpodobnost vzniku osteoporózy než jejich zdraví vrstevníci. Příčina dosud není známá. Uvažuje se o antiretrovirové terapii, používané k léčbě HIV, nebo o samotném viru. Ztráta minerálů z kostí může být způsobena přímým působením léků na kostní buňky nebo nepřímo, kdy léky stimulují ztráty fosfátů ledvinami. To vede k jejich uvolnění z kostí a dalším ztrátám.

Zcela jasná není ani souvislost mezi osteoporózou a žloutenkou typu C. Může se jednat o:

 • poškození jater – osteoporóza je totiž komplikací poslední fáze onemocnění jater. Poškozená játra nedokážou aktivovat vitamin D, proto není vápník správně vstřebáván, je ho nedostatek a vzniká osteoporóza;
 • roli cytokinů – tito tzv. chemičtí poslové aktivují osteoklasty (buňky odbourávající kost) a tím přispívají k osteoporóze. Právě zvýšené hladiny cytokinů nacházíme u HIV i virové hepatitidy C. Přesto je tento proces stále neznámý.

Jak zvyšovat odolnost kostí?

Současná léčba osteoporózy zahrnuje následující:

 • Vhodnou stravu – doporučená denní dávka vápníku pro muže ve věku 51–70 let je 1 g a nad 70 let 1,2 g. Doporučuje se konzumace mléčných výrobků, ryb a potravin obohacených o vitamin D a vápník.
 • Doplňky stravy – mohou dorovnávat rozdíl, přesto se však o jejich užívání vždy poraďte se svým lékařem. Některé mohou mít vliv na srážení krve, a proto se nedoporučují lidem s krvácivými poruchami.
 • Změnu životního stylu – tím se rozumí:
  • přestat kouřit,
  • omezit konzumaci alkoholu,
  • zvýšit pohybovou aktivitu. Pomoci může například zvedání závaží, silový trénink, ale i prostá procházka má pozitivní vliv na stavbu kosti.
 • Léky.

I když jasné příčiny osteoporózy u lidí s hemofilií nejsou známé, souvislost je patrná. Stejně je to u nemocných s HIV či žloutenkou typu C. Pomoci může úprava životního stylu.

(ave)

Zdroj:
https://hemaware.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop