Na hory s hemofilií? Lyže a brusle zvažujte pečlivě

Sport je prospěšný pro každého včetně hemofiliků. Ti by ale měli každou aktivitu vybírat opatrně. Co se týká zimních sportů, za určitých podmínek si hemofilici mohou užívat i na sněhu. Základem je přitom samozřejmě zvýšená opatrnost.
Na hory s hemofilií? Lyže a brusle zvažujte pečlivě

Lidé s hemofilií, závažnou dědičnou poruchou krevní srážlivosti, mohou v dnešní době žít svůj život téměř bez omezení. Ať již trpí těžkou formou této nemoci, při které se preventivně podávají srážecí faktory, nebo některou z těch lehčích. Žádná činnost není hemofilikům zcela zapovězena. Ovšem k některým obzvláště rizikovým sportům je lepší přistupovat obezřetně. Většina zimních aktivit mezi ně bohužel patří. 

Proč a čeho se obávat

Největší hrozby, na které je při každodenním životě a sportování s hemofilií nutné brát zřetel, jsou dvě.

  1. Velké krvácení například po úrazech by mohlo být obtížně zastavitelné.
  2. Krvácení do kloubů může vést k trvalému poškození kloubu, k jeho bolestivosti a omezení pohyblivosti.

K méně častým, ale přesto existujícím rizikům pak patří například nitrolební krvácení. Z těchto důvodů jsou hemofilikům rozmlouvány kontaktní sporty, třeba box. Lyžování a snowboarding, stejně jako bruslení, nebo dokonce hokej jsou ale také spojeny s množstvím úrazů. Začátečníky zaručeně čekají potlučená kolena a lokty, mnohdy i drobná zranění. Zkušeným sportovcům zase hrozí těžší nehody. Nebezpečí, která jsou s těmito aktivitami obecně spojena, se v případě hemofiliků stávají ještě závažnějšími.

Hledejte alternativy

I v zimě si však převážná většina hemofiliků může dopřávat různé sportovní radovánky. Například běžky jsou méně rizikovým sportem než sjezdové lyžování. Navíc přinášejí tělu komplexní a zdravý pohyb. Dětem zase může udělat radost bobování na bezpečném svahu nebo jen prosté řádění ve sněhu. Chcete se přece jen pustit do něčeho riskantnějšího? Mělo by to být možné. K přípravě i zvolenému sportu je ovšem potřeba přistupovat zodpovědně.

Opatrně, ale s radostí

Hemofilik či (v případě dětí) jeho rodiče by se před lyžováním měli řídit následujícími doporučeními:

  • Společně s lékařem zhodnoťte závažnost nemoci (hlavně dosavadní problémy s krvácením) a proberte vhodnost sportu.
  • Investujte do kvalitního vybavení – nutná je helma, chrániče i vhodné oblečení.
  • Hemofilik a jeho okolí mají znát zásady první pomoci a samozřejmostí by měla být správně vybavená lékárnička.
  • V případě kurzu je vhodné do detailů informovat vedoucího o rizicích a o první pomoci při hemofilii.
  • Důležité je také na svahu či na ledu zbytečně neriskovat.

Závěrem je třeba dodat, že zodpovědnost a opatrnost je jistě namístě, nesmí se však stát posedlostí. Rodiče malých hemofiliků by proto neměli být přehnaně úzkostliví a tím své dítě stresovat. Naopak by mu měli pomoci si vybudovat k pohybu zdravý vztah. 

(luko)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop