Na kolo s hemofilií? Jedině s helmou!

Lékařské pohotovosti ročně ošetří tisíce sportovních úrazů hlavy. Podle neurochirurgů by většině zranění mohlo být zabráněno nošením vhodné helmy.
Na kolo s hemofilií? Jedině s helmou!

Poranění hlavy nejčastěji způsobí úder do lebky nebo pád. Příznaky zranění se objeví hned po úrazu nebo se mohou vyvinout kdykoliv během jednoho až čtyř následujících dnů. Sportovní nehody naštěstí většinou nekončí smrtí. Když už se tak stane, bývá hlavní příčinou traumatické (úrazové) poškození, které narušuje normální funkce mozku. Sportovní a rekreační aktivity představují přibližně 20 % všech traumatických poranění mozku u dětí a dospívajících.

Pozor na krvácení!

Krvácivé stavy, jako je hemofilie, zvyšují riziko komplikací vzniklých po poranění hlavy. Krvácení do mozku nebo do struktur kolem něj může být život ohrožující nebo způsobit trvalé poškození nervů. To je důvod, proč každý větší úraz hlavy, krku nebo páteře u hemofilika vyžaduje:

  • okamžité podání faktoru,
  • vyšetření CT (počítačová tomografie),
  • důkladnou prohlídku a celkové zhodnocení stavu lékařem.

Ostražitost se vyplácí  

K příznakům závažných poranění hlavy s následným krvácením patří:

  • zvracení,
  • podrážděnost,
  • ospalost,
  • bolesti hlavy,
  • zmatenost,
  • poruchy smyslů (zraku, sluchu, …),
  • poruchy řeči a dorozumívání.

Tyto projevy se nemusí objevit hned, ale klidně až několik dní po úrazu.

Rizikové aktivity   

Většina odborníků doporučuje lidem s krvácivými chorobami vyhýbat se sportům, jako je:

  • fotbal,
  • hokej,
  • box,
  • zápas.

Dokonce i jedna z činností běžně hemofilikům doporučovaných, tedy jízda na kole, představuje riziko v podobě poranění hlavy. Ve skutečnosti je totiž cyklistika jednou z hlavních příčin těchto úrazů. Podle odborníků proto představuje helma důležitou prevenci – chrání před přímou tlakovou silou při pádu z kola. Příliš mnoho dětí i dospělých však stále zbytečně riskuje své životy a tuto ochrannou pomůcku nepoužívá. Podle amerických neurochirurgů by až 85 % poranění hlavy mohlo být zabráněno nošením helmy, která správně padne a při pádu zůstane pevně ukotvená na hlavě. 

 

(hah)

Zdroj:
 hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop