Nachlazený hemofilik: 8 tipů, jak zvládnout běžné dětské nemoci

Mnoho rodičů malých hemofiliků bývá značně nejistých, pokud jejich ratolest ochoří některou z nemocí typických pro dětský věk.
Nachlazený hemofilik: 8 tipů, jak zvládnout běžné dětské nemoci

Mnoho rodičů malých hemofiliků bývá značně nejistých, pokud jejich ratolest ochoří některou z nemocí typických pro dětský věk. V nemocnici je každý o jeho nemoci informován a jsou vypracované podrobné kroky, jak v jednotlivých situacích postupovat. Jak ale řešit třeba obyčejné nachlazení, chřipku nebo střevní virózu doma?

Zdravý rozum a klid

Běžné infekty patří k mladému věku a žádné dítě se jim úplně nevyhne. Nabízíme několik rad, jak se chovat u běžných dětských chorob, pokud jimi trpí hemofilik:

1. Nepodávejte dítěti kyselinu acetylsalicylovou – řeč je o aspirinu. Látka v něm obsažená totiž ovlivňuje krevní destičky a snižuje krevní srážlivost, která je u osob s hemofilií už tak výrazně snížená. Kyselinu acetylsalicylovou by obecně neměly dostat děti do 10 let.

2. Při teplotě nad 38 °C podávejte antipyretika (léky na teplotu) – pokud je totiž teplota vyšší, hrozí u malých dětí tzv. febrilní křeče neboli křeče z teploty. Váš potomek se jejich vinou může zranit a způsobit si modřiny a krvácení.

3. Objeví-li se zvracení, poraďte se s vaším hematologem – zvracení bývá příznak nezávažné střevní chřipky, ale může být i známkou nitrolebního krvácení, obzvláště pokud se dítě v nedávné době udeřilo do hlavy.

4. Sledujte zvracení dítěte – pokud opakovaně mnohokrát zvrací, může dojít k poškození povrchových vrstev žaludku nebo jícnu, které mohou začít krvácet. Krvácení může být i významné a vyžadovat podání srážlivého faktoru. Jestliže by se tedy ve zvratcích objevila příměs krve, okamžitě odvezte dítě na pohotovost.

5. Nenechte ratolest škrábat si neštovice – může si způsobit drobné krvácení, které neohrozí jeho život, ale rozškrábaná místa se mohou infikovat nebo mu zůstanou jizvičky.

6. Pozor na zuby – pokud dítěti začnou padat mléčné zuby, nesnažte se je vytrhnout násilím – rána by více krvácela. Je lepší nechat zoubky vypadnout samovolně.

7. Nevyhýbejte se očkování – i hemofilici by měli být očkováni dle kalendáře. Pouze je nutné, aby lékař, který dítě očkuje, o jeho nemoci věděl a podal vakcínu podkožně, ne do svalu, kde by mohl vpich způsobit nitrosvalové krvácení. Hemofilici by měli být naočkováni proti žloutenkám typu A a B.

8. O lécích se poraďte – pokud budete dítěti podávat jakýkoliv lék, i volně prodejný, nejprve se poraďte s lékařem nebo lékárníkem a upozorněte na hemofilii svého potomka.

(vesa)

Zdroj: www.hemaware.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop